Jak dbać o swoją replikę broni?

0
1767

Zalecenia względem konserwacji replik broni będą różniły się w zależności od typu broni, a także tworzyw, z jakich zostały wykonane. Kopie broni palnej, wykorzystywanej w celach rozrywkowych, charakteryzują się względną wytrzymałością i relatywnie niewysoką ceną. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku rekonstrukcji historycznych. Takie dzieła mają bowiem nie tylko wartość materialną, ale także artystyczną i sentymentalną. W poniższym artykule opowiemy o tym, jak powinna przebiegać pielęgnacja i konserwacja replik broni ASG oraz rekonstrukcji historycznych, ponieważ w obydwu przypadkach będą się one znacznie różniły.

Konserwacja replik ASG

Możliwe, że właśnie jesteś przed zakupem swojej wymarzonej broni ASP. Warto, byś dowiedział się przedtem o tym, jak należy o nią dbać, by służyła jak najdłużej. Pistoletów ASP najczęściej używa się w terenie, czyli w miejscu, gdzie narażone są na uderzenia o drzewa lub ziemię, nadmierną wilgoć, a przede wszystkim na przeciążenie spowodowane oddawaniem dużej ilości strzałów. Bez względu na to, jaką kwotę zdecydujesz się przeznaczyć na taką zabawkę, warto ją pielęgnować i konserwować, by nie okazało się, że już na drugiej czy trzeciej grze airsoftowej twój pistolet zacznie się zacinać lub w ogóle przestanie strzelać. Nie dla każdego oczywisty jest fakt, że do prawidłowego czyszczenia broni niezbędne jest jej otwarcie. W związku z tym, że machina jest skonstruowana równie precyzyjnie i skomplikowanie co oryginał, może okazać się to trudne. Wówczas lepiej poprosić o pomoc kogoś doświadczonego, by nie doszło do uszkodzenia urządzenia. Tutaj kluczowa jest także wiedza o tym, że istnieją trzy podstawowe rodzaje broni, które określa się na postawie sposobu zasilania, tj. repliki sprężynowe, gazowe i elektryczne. Te pierwsze zazwyczaj wystarczy naoliwić olejem silikonowym. Te drugie również olejujemy w ten sposób, choć mają one bardziej złożoną budowę. Przy replikach elektrycznych sprawa się nieco bardziej komplikuje i w tym przypadku warto skonsultować się ze sprzedawcą.

Konserwacja rekonstrukcji historycznych

Na początku warto wspomnieć, że choć replika broni historycznej jest rodzajem kolekcjonerskim, nadal pozostaje bronią, która może stanowić zagrożenie. W związku z tym należy pamiętać, że na jej posiadanie niezbędne jest odpowiednie pozwolenie. Taką broń trzeba także umieć konserwować. Jest to o tyle trudne, że wymaga wiedzy z zakresu pielęgnacji drewna, metali, kości i innych tego typu materiałów. Najczęściej stosowane jest jednak olejowanie parafiną ze szczególną uwagą na elementy drewniane. Olej może być skuteczny także w przypadku metalu, ponieważ ograniczy dostęp wody, który powoduje korozję tworzywa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here