Ewa Ewart - najważniejsze filmy dokumentalne

Obecne czasy są znakomite dla polskiego filmu dokumentalnego. Do wybitnych twórców zalicza się również Ewa Ewart. Jest ona autorką wielu uznanych filmów, w tym najnowszego „Klątwa Obfitości”, gdzie odkrywa kulisy wydobywania ropy naftowej na terenie Puszczy Amazonii. Kim jest i jakie inne obrazy godne uwagi ma na koncie?

Ewa Ewart jest polską dziennikarką i producentką. Jej liczne dokumenty poświęcone kwestiom społecznym, politycznym oraz śledczym, zdobyły wiele prestiżowych nagród oraz wyróżnień. Od lat jest związana z BBC i TVN24. Filmy Ewy Ewart udzielają głosu ludziom, o których reszta zdała się zapomnieć.  Polskiej dokumentalistce udało się dotrzeć do obozów śmierci w Korei Północnej, rozmawiała z ofiarami ataku w Biesłanie, z separatystami baskijskimi z ETA,  z Michaiłem Gorbaczowem, czy z Borysem Jelcem. Jak sama przyznała, jej specjalizacją się w tematach wstrząsających i ekstremalną. Jej misją jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na dziejącą się krzywdę innych ludzi.

Współpraca z telewizją

Ewa Ewart zrealizowała wiele dokumentów, które zyskały międzynarodowe uznanie. W twórczości pomogło jej bez wątpienia doświadczenie w byciu zagranicznym reportem. Przygotowywanie materiałów do BBC przez wiele lat, pozwoliło jej na wykształcenie jej własnego stylu. Późniejsza współpraca z TVN24 doprowadziła do powstania serii dokumentów z Jackiem Stawiskim.  W tej również stacji Ewa Ewart prowadziła swój program „Ewa Ewart poleca”, gdzie prezentowane były najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich miesięcy.

Najważniejsze dokumenty

Filmografia polskiej dokumentalistki jest pełna przełomowych materiałów, które mocno przemawiają do odbiorcy. Swoją twórczość rozpoczęła od tematu baskijskiej organizacji separatystycznej. Film „ETA – wyjście z cienia”, pokazuje kulisy 30-letniej walki o niepodległość  regionu.

Jeden z jej najbardziej znanych filmów produkcji BBC „Dzieci Biesłanu” z 2005 roku pokazuje tragedię, jaka stała się w szkole w Biesłanie we wrześniu 2004 roku. Ewa Ewart ujawnia w nim, jak dużą krzywdę wywołał atak terrorystyczny, w którym uczestniczyły tamtejsze dzieci.  Autorka powraca do tego tematu w 2009 roku „Dzieci Biesłanu. Pięć lat później”.

W późniejszych filmach przybliżyła społeczeństwu polskiemu ich własną historię. Na zlecenie stacji TVN24 wyreżyserowała „W Milczeniu” życie społeczne oraz polityczne po katastrofie lotniczej z kwietnia 2010 roku.

„Klątwa Obfitości”

Analizując twórczość Ewy Ewart, nie wolno pominąć także dokumentu „Zdobyć miasto” z 2011 roku, pokazujący Powstanie Warszawskie oraz „Miedź czy nie mieć” z 2014 roku, mówiący o nabyciu kanadyjskiej firmy Quadra FNX przez producenta miedzi KGHM, co było jedna z największych transakcji dla polskiej gospodarki.

Jej najnowszy film „Klątwa Obfitości”  – http://klatwaobfitosci.pl/ – z 2018 roku skupia się zaś na Ekwadorze i zagrożeniu dla tamtejszych mieszkańców, które powoduje wydobywanie ropy naftowej. Ewa Ewart pokazała w nim, w jak dramatycznych warunkach żyją rdzenni mieszkańcy Puszczy Amazonii i jakie konsekwencje może przynieść nierozważna eksploatacja ropy .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here