Spór pomiędzy wymienionymi w tytule grupami trwa od wielu lat i zdążył w tym czasie zyskać wymiar niemal ikoniczny. Trudno o bardziej spektakularny przykład dwóch przeciwstawnych stanowisk, na pozór mogłoby się więc wydawać, że pogodzenie tak zagorzałych przeciwników jest niemożliwe. Czy jednak na pewno?
Wady i zalety prysznica oraz wanny
Zacznijmy od analizy zalet i wad oferowanych tak przez prysznic, jak i przez wannę. Kabina prysznicowa zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, co jest wartością trudną do przecenienia w łazienkach o małym metrażu. Regularny kształt kabiny zdecydowanie łatwiej umieścić w niewielkiej przestrzeni, co z kolei korzystnie wpływa na możliwości aranżacyjne, szczególnie jeśli mamy w planie instalacje w tym samym pomieszczeniu innych urządzeń, na przykład pralki. Prysznic to nie tylko oszczędność miejsca, ale także niższe zużycie wody, a co za tym idzie, tańsza eksploatacja. Zwolennicy natrysków podkreślają też cechy funkcjonalne, w tym przede wszystkim krótszy czas wykonywania zabiegów higienicznych i pobudzającą energetycznie moc silnych strumieni wody.
Miłośnicy wanien twierdzą, że zajęcie większej przestrzeni to niska cena za komfort oferowany przez długie kąpiele. Trudno się z tym nie zgodzić, takie zakończenie pracowitego dnia przynosi wytchnienie i niezapomniany relaks. Pozytywne wrażenia mogą zostać spotęgowane dzięki użyciu nastrojowego oświetlenia, które zapewni kameralną atmosferę. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by podczas kąpieli raczyć się lampką ulubionego wina. To zupełnie inna, bardzo atrakcyjna forma regeneracji. Po stronie zalet o bardziej praktycznym wydźwięku należy zapisać terapeutyczne działanie ziół, które z powodzeniem mogą zostać dodane do kąpieli. Z tej perspektywy wyższe rachunki za wodę rzeczywiście wydają się uzasadnione.
Znajdźmy złoty środek
Wanna czy prysznic? Na tak postawione pytanie nie uda się znaleźć jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy zarówno od wspomnianych wcześniej warunków lokalowych, jak i od preferencji i upodobań każdego z domowników. Istnieje jednak rozwiązanie mogące pogodzić pozornie sprzeczne potrzeby — jest nim wanna z funkcją prysznica. Na rynku znajdziemy modele o różnych kształtach i wymiarach, co pozwala na ich ergonomiczne wkomponowanie w przestrzeń nawet niewielkich łazienek. Nie musimy też obawiać się o bałagan, zastosowanie parawanu nawannowego, zasłony lub przeszklonego panelu skutecznie uniemożliwi zachlapanie ścian i podłogi, będzie przy tym estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości.
Jeżeli nie jesteśmy ograniczeni brakiem miejsca, to warto pokusić się o inwestycje w nieco bardziej rozbudowane rozwiązania. Interesującą propozycją jest połączenie prysznica z wanną wyposażoną w system hydromasażu. Taka konfiguracja to dobry wstęp do urządzenia domowego SPA. Warto zaznaczyć, że nie są to propozycje bardzo drogie. Atrakcyjne modele w przystępnych cenach znajdziesz na stronie elazienki.pl, tutaj też możesz uzyskać dodatkowe informacje i fachowe porady, które z pewnością ułatwią podjęcie decyzji zakupowej. Warto się przekonać, że połączenie wanny i prysznica może być proste i zapewniać niebywały komfort.