Ceramidy nazywane są cementem międzykomórkowym. Określane są tak dzięki swojemu działaniu na barierę wodno-lipidową. Utworzony z nich swego rodzaju mur obronny chroni skórę przed nadmierną utratą wody i poprawia jej wchłanianie. Stanowią również główny składnik warstwy rogowej naskórka oraz biorą udział w utrzymaniu jego homeostazy. Dzięki stosowaniu produktów z ceramidami możemy zatem mieć pewność, że nasza cera zostanie odpowiednio zaopiekowana. Jak zatem wpływają one na kondycję twarzy w przypadku kremu? Podpowiadamy.
Czym dokładnie są ceramidy?
Ceramidy odgrywają bardzo istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego kondycji naszej skóry. Ich zmniejszona ilość bardzo często przyczynia się do przesuszenia naskórka, utraty jego elastyczności, a co za tym idzie – odczuwania uczucia ściągnięcia oraz ogólnego dyskomfortu. Wśród najważniejszych ich funkcji możemy wymienić utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia. Uszkodzenie płaszcza wodno-lipidowego powoduje zatem nadmierną utratę wody z komórek skóry, co może prowadzić do jej przesuszenia. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że ceramidy działają zbawiennie na złuszczanie się skóry.
Kolejnym, jednak równie ważnym zadaniem ceramidów jest tworzenie warstwy ochronnej przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W praktyce mowa o promieniowaniu ultrafioletowym, nagłych zmianach temperatury czy zanieczyszczeniach, które codziennie unoszą się w powietrzu. O odpowiedni poziom tych składników powinny dbać również osoby, które posiadają skórę dojrzałą. To właśnie dzięki nim można skutecznie zahamować procesy jej starzenia, a przy tym poprawić zdecydowanie jędrność i elastyczność.
Dlaczego ceramidów ubywa z czasem?
Ilość ceramidów zmniejsza się wraz z upływem czasu, a także na skutek ogólnego stresu i niekorzystnego działania szkodliwych czynników zewnętrznych. W przypadku kobiet spadku ceramidów u kobiet sprzyja także przekwitanie i związane z nim zmiany hormonalne. Ich brak sprawia, że naskórek staje się suchy, bardziej cienki i mniej elastyczny. Dodatkowo zaburzeniu ulegają też procesy rogowacenia. Efektem jest wtedy szybszy proces starzenia się całej cery. Niezależnie od przyczyny problemu, musimy pamiętać o uzupełnianiu niedoborów ceramidów w warstwie rogowej naskórka.
Takie działanie sprawi bowiem, że pozbędziemy się nie tylko dyskomfortu towarzyszącego nadmiernemu odwodnieniu i złuszczaniu się skóry. Stosowanie kosmetyków z ceramidami w codziennej pielęgnacji skóry pozwoli nam przede wszystkim odbudować ją od wewnątrz, a tym samym przywrócić jej miękkość i gładkość. Idealnym przykładem na intensywne działanie będą CeraVe kosmetyki nawilżające.
Ceramidy i ich zastosowanie w kosmetykach
Ceramidy w kosmetykach oraz dermokosmetykach stosowane są przede wszystkim do zapobiegania oraz leczenia stanów suchości skóry. Ich niedobór narusza bowiem naturalną barierę wodno-lipidową warstwy naskórka, a tym samym może doprowadzić do nadmiernego odwodnienia cery. Uzupełnianie poziomu tych składników będzie zatem dużym krokiem w stronę ratowania cery suchej i wrażliwej. Świetnie nadadzą się do tego ceramidy w kremie. Wyrównuje od dodatkowo koloryt skóry, dodaje jej jędrność i elastyczności, ale przede wszystkim zatrzymuje odparowywanie wody z naskórka.
Dzięki niemu możemy być pewni, że skóra na twarzy będzie dogłębnie zregenerowana i już po pierwszych użyciach zauważymy widoczną poprawę. Zniknie uczucie ściągnięcia i swędzenia, a twarz będzie wyglądała na zdecydowanie młodszą i przede wszystkim zdrowszą.