Stosowanie w leczeniu schorzeń dermatologicznych lasera frakcyjnego CO2, jest metodą od dawna praktykowaną przez gabinety medycyny estetycznej. Niestety nie wszyscy pacjenci wiedzą wszystko na temat tej metody. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą ceny zabiegu i określone przeciwwskazania.
Ile to może kosztować?
Leczenie za pomocą lasera frakcyjnego CO2 jest dosyć dużym wydatkiem, ale w przypadku ciężkich zmian o charakterze blizn, z pewnością warto go ponieść. Usuwanie rozstępów z wykorzystaniem tej metody to koszt około 300 – 500 złotych. Znacznie więcej trzeba będzie zapłacić za stosowanie go w okolicy czoła i policzków, gdyż w tym przypadku koszty zabiegu mogą wynieść nawet 1000 złotych!
Oczywiście na jednym zabiegu (najczęściej) się nie kończy! Laser frakcyjny CO2 bardzo często musi być stosowany w sposób wielokrotny, gdyż wspomniane zmiany skórne, mają tendencję do ciągłego odnawiania. Oznacza to, że kompleksowe usunięcie zmian o charakterze blizn z powierzchni twarzy, może wiązać się z wydatkiem rzędu 2500 – 3000 złotych.
Przeciwwskazania dotyczące zabiegu
Choć laser frakcyjny CO2 jest sam w sobie dość bezpieczny, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące jego stosowania. Najczęstszym przeciwwskazaniem są oczywiście choroby wirusowe i bakteryjne skóry, które nie zostały jeszcze wyleczone. Zastosowanie lasera frakcyjnego CO2 może w tym przypadku doprowadzić do powstania skomplikowanych powikłań dermatologicznych.
Ale to nie wszystko! Na zabieg stosowany z wykorzystaniem lasera nie powinny się też decydować te osoby, które cierpią na schorzenia nowotworowe skóry. Na zabieg nie powinny decydować się również i te osoby, które z różnych przyczyn stosują środki zwiększające podatność skóry na działanie światła. Bądź co bądź – w przypadku lasera jest go bardzo dużo.
Stosować, czy nie stosować?
Zasadność stosowania zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 jest – zwłaszcza wśród pacjentów – bardzo częstym polem do dyskusji. Oczywiście jeśli zmiany skórne są niewielkie, to można postawić na bardziej tradycyjne metody. Problem pojawia się wówczas, jeśli zmiany te mają znacznie głębszy charakter.
Podsumowując, laser frakcyjny CO2 to bardzo skuteczna i polecana metoda leczenia zmian skórnych. Niestety bardzo często zdarza się, że pacjenci chcą jej po prostu nadużywać. To z kolei może prowadzić do wielu szkodliwych powikłań, których skutki trudno przewidzieć.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.