Opakowania ekologiczne

Co właściwie oznacza pojęcie opakowania ekologiczne? Jakiego rodzaju opakowania, można nazwać ekologicznymi? Uzależnione jest to tak naprawdę od rodzaju rozwiązania, na które się stawia.

Jeśli weźmie się pod lupę pudełko wtórne, to należy również zagłębić się w szczegóły i poznać, z jakich surowców było stworzone. Jeżeli do produkcji został użyty materiał biodegradowalny, należałoby jeszcze sprawdzić, w jakim stopniu i czy jest to niewielki ułamek składu, czy raczej 100% jego wartość. Kolejną, można rzec, że nawet kluczową informacją, jest to, czy dane opakowanie ekologiczne można ponownie przetworzyć.

Gdy firma decyduje się na stosowanie np. jednorazowych naczyń, przyjaznych środowisku, warto sprawdzić, z czego są stworzone i czy są biodegradowalne. Dobrym pomysłem może okazać się zastąpienie plastikowych miseczek na zupę lub sałatkę – opakowaniami ekologicznymi. Wszystkie produkty, określane jako biodegradowalne, powinny posiadać określone certyfikaty.

Zalety używania opakowań ekologicznych

Niestety, ale nadal zdarzają się firmy, które mają jedynie marketingowy stosunek do korzystania z opakowań ekologicznych. Dlatego wielu klientów jest wyczulonych na tym punkcie i szybko potrafi to zdemaskować, co w niektórych przypadkach może skończyć się katastrofą wizerunkową. Dlatego najważniejsza jest konsekwencja i spójne podejście do całego tematu. Nigdy nie można bagatelizować kwestii używanych opakowań. Stosowanie odpowiednich opakowań ekologicznych, może pozytywnie wpłynąć na wizerunek każdej firmy, a ponadto stać się dla niej wartością dodaną.

Opakowania ekologiczne – zastosowanie

Jednorazowe opakowania, są jedną z najwygodniejszych form sztućców i naczyń, które najczęściej używa się na piknikach lub innych imprezach plenerowych, oraz przy zakupie żywności na wynos. Jednak Parlament Europejski zdecydował się na wydanie zakazu produkcji tego typu opakowań, ze względu na przerażające tempo wzrostu góry plastikowych śmieci i degradacji naturalnego środowiska, by choć w minimalnym stopniu wpłynąć na spowolnienie tych procesów.

Odpowiednie materiały na opakowania ekologiczne

Nie od dziś wiadomo, że opakowania jednorazowe są niezwykle przydatne, chociażby biorąc pod uwagę względy higieniczne. Dlatego sklep Slowpack, wyszedł naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i postanowił poszukać rozwiązania, dzięki któremu będzie mógł dostarczyć opakowania ekologiczne, tacki, talerzyki, kubki, słomki, oraz inne produkty, powstałe z surowców na bazie roślin, a dokładnie z pozostałości, po przystosowanych do spożycia produktów. Należą do nich części roślinne, które z różnych powodów nie mogą trafić do spożycia. Jednak takie części niezużytych roślin mogą idealnie posłużyć do zrobienia kompostu, z którego w kolejnych etapach powstają ekologiczne opakowania. Do takich roślin należą m.in. trzcina cukrowa, skrobia kukurydziana, ziemniaki lub soja. Największą zaletą opakowań ekologicznych wykonanych z takich materiałów, jest ich całkowita nieszkodliwość dla środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here