Hematyt – właściwości i znaczenie tego kamienia w jubilerstwie

0
2100

Hematyt to rodzaj minerału, który już od jakiegoś czasu cieszy się zainteresowaniem osób, które wykonują samodzielnie biżuterię. Ten rodzaj kamienia cechuje się estetycznym wyglądem a ponadto przypisuje się mu unikalne właściwości lecznicze i ezoteryczne. O ile to ostatnie nie zostało potwierdzone i istnieje w sferze przypuszczeń, o tyle sam wygląd kamienia sprawia, że wiele osób chętnie sięga po tego typ dekorację na rękę lub np. w formie korali na szyję.

Hematyt – właściwości i znaczenie

Hematyt jest kamieniem półszlachetnym, który ma istotne znaczenie dla kolekcjonerów. Powszechnie używa się go jako kamienia ozdobnego i jubilerskiego. Ma zastosowanie np. w biżuterii oraz w rzeźbach i produktach artystycznych. Najczęściej spotyka się postacie szlifowane do formy kaboszonów, paciorków lub np. tabliczek. Kamień posiada wówczas połysk i staje się czerwony po sproszkowaniu. Stąd też bierze się jego popularna nazwa – tzw. „krwawy kamień”.

Sama nazwa kamienia wywodzi się od greckiego słowa „haema”, które oznacza „krew”, a z kolei haimatites” – „krwisty”. Co ciekawe, powiązanie nazwy nie bez powoduje łączy się z krwią, ponieważ po sproszkowaniu posiada odcień zbliżony właśnie do krwi. Często ten kamień jest również nazywany „błyszczem żelaza” z uwagi na to, że kruszec ten stanowi podstawę zawartości i w składzie kamienia jest go aż 70%. Popularnie używa się również takich określeń jak np. „żelaziak czerwony” lub „czerwone szklane głowy”.

Bransoletki z hematytu – skąd się wzięły i jakie właściwości się im przypisuje?

Bransoletki z tego kamienia są noszone od dawna i przypisuje się im różne właściwości. Według wierzeń ezoterycznych kamień ten oddziałuje dobroczynnie na obieg krwi w ciele człowieka, co wynika z przekonań starożytnych. W danych wiekach był także uważany za kamień, który przynosi szczęście wojownikom w starożytnym Babilonie. Stanowił symbol wierności określonym zasadom i dlatego używano go do tworzenia pieczęci oraz pierścieni dla rycerzy.

Od wieków popularna jest również sproszkowaną forma hematytu, czyli barwnik, który nazywa się powszechnie ochrą czerwoną. To forma znana od wieków z uwagi na ciemnoczerwony kolor, który utożsamiany był kiedyś z życiem i łączony z życiodajną krwią. Kiedyś używano tego barwnika do ozdabiania ciał przed ważnymi bitwami lub też w trakcie uroczystości i rytuałów, które odnosiły się do życia. Posypywano nim też nagrobki zmarłych, aby w ten sposób, zgodnie z wierzeniami, wzmocnić połączenie życia i śmierci. Obecnie o takich właściwościach mówi się znacznie rzadziej, ale same kamienie są powszechnie stosowane w jubilerstwie oraz przez osoby, które samodzielnie wykonują biżuterię w domu.

Hematyt czyli krew…

Współczesne formy rozumienia znaczenia tego kamienia różnią się do wierzeń sprzed wieków, ale nadal uważa się, że ma on wpływ na krew w organizmie człowieka. Dotyczy to zarówno poprawy stanu zdrowia, zwłaszcza dla osób, które cierpią na anemię, jak i wpływu na menstruację i wspomaganie walki z problemami bezsenności w czym ma być pomocne noszenie biżuterii z tego kamienia. Co istotne, nie potwierdziły tego żadne badania, jednak istnieje grono osób, które uważa, że hematyt wpływa też dobroczynnie na samopoczucie osób, które zmagają się z chorobami reumatycznymi.

Z pewnością dla osób, które wykonują samodzielnie biżuterię kamień ten ma istotne znaczenie, ponieważ jest estetyczny i pięknie się prezentuje. Niezależnie od tego czy wierzy się w jego działanie czy też nie – stanowi ważną cześć wyposażenia osób, które samodzielnie przygotowują kolczyki lub bransoletki na różne okazje. Nie powinno się go czyścić żadnymi płynami, by nie uszkodzić delikatnej powierzchni. Do zabiegu przywracania mu blasku używa się za to samej wody z dodatkiem mydła. Kamień należy przecierać delikatnie ściereczką, namoczoną w wodzie a następnie osuszyć, by nie pozostały na nim pozostałości wody.

Szukając dobrej jakości kamieni takich jak np. hematyt warto sprawdzić ofertę renomowanych sklepów w sieci takich jak np. manzuko.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here