„Stój, bo strzelam!” – nikt nigdy tak nie krzyknął, trzymając w ręce pistolet klejowy. Bo choć to urządzenie przypomina kształtem broń, to raczej jest bezpieczne – w najgorszym wypadku może nas poparzyć gorącym klejem. Coraz więcej osób korzysta z pistoletów klejowych podczas wszelakich remontów i sobie to korzystanie chwali. Skąd bierze się popularność tego typu narzędzi? Gdzie pistolety klejowe znajdują zastosowanie? Jakie kategorie należy brać pod uwagę, decydując się na zakup? Jak wybrać najlepszy model pistoletu klejowego dostępny na rynku? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Pistolety klejowe – zastosowanie
Pistolety klejowe mogą znaleźć zastosowanie zarówno w codziennym życiu, jak i specjalnych remontach. Pistolety klejowe okazują się przydatne, gdy np. potrzebujemy trwale posklejać rozpitą ceramikę dekoracyjną, musimy skleić pęknięte elementy plastikowe. W pracach montażowych wykorzystuje się je do białego montażu, montażu dekoracji i sztukaterii. Pistolety klejowe znajdują również zastosowanie w fugowaniu oraz uszczelnianiu otworów.
Charakterystyka kleju i sztyftów
W zależności od wyboru końcówki pistoletu klejowego oraz zastosowanego wkładu (sztyft z klejem), pistolety klejowe mogą nam służyć do różnorodnych zadań. Końcówki determinują ilość kleju wydobywającego się z pistoletu – te do bardziej precyzyjnych zadań muszą być mniejsze i węższe, te, gdzie nie liczy się precyzja, mogą być szerokie i duże. Z kolei sztyfty mogą zawierać mocniejsze substancje lub kleje o mniejszej lepkości. Sztyft musi się rozgrzewać równomiernie, a także być dopasowany do materiału, który zamierzamy kleić (warto zwrócić uwagę na to podczas zakupu – to, że dany sztyft pasuje do naszego modelu pistoletu klejowego, wcale nie oznacza, że jest to jedyny lub najlepszy wybór). Standardowe średnice wkładów to 7,11 lub 12 milimetrów, sam klej po podgrzaniu jest przeźroczysty lub brokatowy. Klej może być niskotopliwy, wtedy używa się go do łączenia powierzchni, które źle reagują na wysoką temperaturę. Kleje do pistoletów klejowych powstają na bazie octanu etylo-winylowego albo poliamidu.
Podział ze względu na rodzaj zasilania
Ze względu na rodzaj zasilania, pistolety klejowe dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: pistolety klejowe zasilanie elektrycznie i pistolety klejowe wyposażone w akumulator. Drugi rodzaj jest bardziej mobilny, a zasięgu naszych ruchów nie ogranicza kabel łączący urządzenie ze źródłem zasilania. Dlatego ten model polecamy wszystkim, którzy muszą coś skleić w trudnodostępnych miejscach, lub tam, gdzie może być problem ze znalezieniem gniazdka elektrycznego. Jednocześnie należy pamiętać, że urządzenie zasilane akumulatorem po pewnym czasie przestanie pracować, gdy bateria ulegnie wyczerpaniu. Będzie je trzeba powtórnie naładować.
Budowa pistoletów klejowych
Pistolety klejowe nazywamy właśnie „pistoletami” ze względu na sposób działania i budowę. By „wystrzelić” klej, musimy pociągnąć za spust, całe urządzenie ma zaś kształt podobny do jednoręcznej broni palnej. Wybierając pistolet, musimy znaleźć model, który nie jest szczególnie ciężki, a do tego dobrze leży w dłoni. Ergonomiczny kształt i lekkość mogą być przepisem na sukces – dzięki temu będziemy mogli pracować bez wytchnienia, nie zmęczymy się i osiągniemy pożądane efekty w krótkim czasie.
Dodatkowe informacje
Pistolety klejowe mogą mieć różną moc (do drobnych prac zalecane są te o mocy, 30 W, najmocniejsze modele przemysłowe mogą pochwalić się 500-1000 W). W zależności od mocy czas oczekiwania na rozgrzanie kleju może być inny (minimum 2 minuty). W zestawie z droższymi modelami sprzedawane są również specjalne podpórki i podstawki, na które można odstawić pistolet, z którego cieknie klej. Najdroższe modele pistoletów klejowych są wyposażone w funkcję kontroli elektronicznej, która pozwala na sprecyzowanie ilości kleju, który wydobywa się z pistoletu (jest to przydatne zwłaszcza dla osób, które z pistoletów klejowych korzystają w codziennej pracy – dla użytkowników-amatorów będzie to tylko zbędny i drogi gadżet).
Pistolety klejowe – podsumowanie
Pistolety klejowe, które pozwalają używać gorącego kleju, stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak dlatego, że znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia, okazują się przydatne zarówno podczas remontów, jak i codziennych napraw (np. zbitej porcelany czy konieczności przymocowania uszczelki samochodowej). Intuicyjna obsługa, wiele zastosowań, dostępność – to największe atuty pistoletów klejowych.