Każdy pies podobnie jak człowiek może zachorować lub uczulić się na jakiś składnik pokarmu. Właściciele, widząc niepokojące objawy, najczęściej decydują się na wizytę u weterynarza, który pomaga ustalić przyczynę dolegliwości pupila. W wielu przypadkach okazuje się, że konieczna jest zmiana diety i tzw. karma weterynaryjna dla psa. Kiedy i jak ją stosować? O tym można przeczytać poniżej!
Co to jest karma weterynaryjna dla psa i w jaki sposób jest dobierana?
Weterynaryjna karma dla psa znacząco różni się od tej powszechnie sprzedawanej w marketach, czy sklepach internetowych. Głównie dlatego, że dedykowana jest pupilom z konkretnym schorzeniem lub niedoborem któregoś ze składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Skład karmy weterynaryjnej dla psa dopasowywany jest pod względem jego potrzeb. Oczywiście weterynarz musi uwzględnić również wyniki badań. Zresztą właściciele powinni ściśle stosować się do jego zaleceń i uzupełnić dietę psa o witaminy, mikro i makroelementy. Warto zaznaczyć, że weterynaryjna karma dla psa może być dostępna w gabinetach weterynarzy, ale nie tylko. Równie dobrze lekarz może jedynie wskazać produkty, które będą zapewniały potrzebne składniki i polecić sklepy mające je w swojej ofercie.
Jak stosuje się weterynaryjną karmę dla psa i jak długo może być podawana?
Weterynaryjna karma dla psa powinna być podawana wyłącznie w taki sposób, w jaki zalecił lekarz. Nie należy zmieniać wielkości porcji bądź dodatkowo dokarmiać pupila. W trakcie jej stosowania pies musi być pod stałą opieką weterynarza i mieć przeprowadzane okresowe badania, co pozwoli na ustalenie, czy wprowadzenie tej właśnie karmy było dobrym rozwiązaniem i czy nie ma konieczności zmiany lub uzupełnienia o suplementy. Należy wiedzieć, że weterynaryjna karma dla psa podawana jest wyłącznie w okresie rekonwalescencji lub gdy zachodzi konieczność zwiększenia dawki wybranych składników odżywczych. Tego typu karmy stosuje się tylko przez pewien czas, nie mogą stanowić podstawy diety przez całe życie psa, ponieważ z reguły przeważa w nich jeden składnik, co może prowadzić do niedoboru pozostałych. Weterynaryjnej karmy dla psa pod żadnym pozorem właściciele nie powinni wprowadzać do diety samowolnie bez kompletu badań i konsultacji z weterynarzem. Takie działanie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zresztą opiekun nie ma informacji na temat tego, jakich składników zwierzakowi brakuje.