Siłowniki dwustronnego działania – zalety i zastosowanie

0
633

Czym jest siłownik? To element układu pneumatycznego (niekiedy też hydraulicznego), który jest w stanie skutecznie podnieść i opuścić określoną część, wykorzystując do tego ciśnienie powietrza lub cieczy. Świetnie sprawdza się w motoryzacji, mechanice, przemyśle i wszędzie tam, gdzie niezbędne jest płynne działanie określonych urządzeń. Zwykle podnoszą jedną stronę, ale – co interesujące – siłowniki mogą działać również w dwie strony. Poznaj siłowniki dwustronnego działania!

Nowoczesna mechanika daje ogromne możliwości w zastosowaniu elementów, które wspierają bezpieczną i wygodną pracę. Siłowniki dwustronnego działania to właśnie takie części. Co warto o nich wiedzieć?

Do czego służą siłowniki?

Siłowniki sprawdzają się w podnoszeniu i opuszczaniu określonych elementów, bez użycia nadmiernej siły. Dzięki nim możesz otwierać i zamykać drzwi lub klapy pojazdów, ale też obsługiwać określone urządzenia przemysłowe i wiele innych projektów.

Najbardziej zaawansowana produkcja wymaga stosowania części, których możliwości są naprawdę szerokie. Tutaj pojawiają się siłowniki dwustronnego działania, zapewniające pracę na najwyższych obrotach. Ich charakterystyka pracy trochę różni się od tych, które tradycyjnie otwierają się i zamykają w jedną stronę.

Dlaczego siłowniki dwustronnego działania to dobry wybór?

Siłowniki dwustronnego działania to dobry wybór, bo są mało awaryjne, wszechstronne, a ich budowa pozbawiona jest sprężyny, która może psuć się w procesie eksploatacji. Wtłoczone pod wysokim ciśnieniem sprężone powietrze wpływa na ruch obydwu stron siłownika, zwiększając jego siłę i możliwości.

Oczywiście, elementy te są droższe niż standardowe części siłowe, jednak trwałość i możliwości konstrukcji w pełni rekompensują wyższą cenę.

Gdzie zastosujesz siłowniki dwustronnego działania?

Jak podkreśliliśmy wcześniej, niezwykłą zaletą siłowników dwustronnego działania jest ich wszechstronność. Stosowane są powszechnie w robotyce i automatyce, do usprawnienia maszyn przetwórczych, produkcyjnych czy przemysłowych w wielu branżach. Zastosowanie znajdą także w zaawansowanej mechanice, pojazdach i medycynie. Umożliwiają m.in. podnoszenie i opuszczanie towarów czy zarządzanie produkcją na taśmach.

Pamiętaj, żeby dobrze dobrać swoje siłowniki, biorąc pod uwagę wymiar elementu i jego możliwości pod względem siły. W ten sposób zapewnisz sobie pracę układu na najwyższych możliwych obrotach, bez obaw o bezpieczeństwo i czas pracy mechanizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here