Jak powstają przepięcia

Wyładowanie atmosferyczne spowodowane uderzeniem pioruna i procesy łączenia różnych urządzeń, mogą nieść za sobą poważne konsekwencje dla sprzętów i instalacji. Właśnie dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie przed awariami.

Obecnie sprzęt RTV i AGD jest coraz bardziej skomplikowany i jednocześnie mniej wytrzymały od urządzeń sprzed kilkunastu lat. Większa ilość elektroniki daje użytkownikom sporo wygodnych opcji do wyboru, ale jednocześnie sprawia, że sprzęty są bardzo czułe na zakłócenia takie, jak przepięcia. Nawet krótkotrwały wzrost lub zanik napięcia może przyczynić się do poważnych awarii urządzeń, błędnej pracy systemów, a nieraz nawet do zniszczenia. Za przepięcie uważa się każdy wzrost napięcia, który przekracza maksymalną wartość napięcia danego sprzętu.

Warto podkreślić, że przepięcia mogą powstawać nie tylko poprzez wyładowanie atmosferyczne i łączenia w naszym budynku, ale też poprzez wyładowanie w element zewnętrzny lub w obiekty i linie napowietrzne sąsiednie. Urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej, czyli ograniczniki przepięć, pozwalają się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami.

Czym są ograniczniki przepięć?

Ogranicznik przepięć, zwany też SPD (Surge Protection Device) lub ochronnikiem przepięciowym, jest urządzeniem, które chroni instalację i sprzęty do niej podłączone przed wyładowaniami atmosferycznymi i innymi zakłóceniami w sieci. Obecnie staje się on niemalże standardem we wszystkich instalacjach elektrycznych. Działa on w ten sposób, że odcinając zasilanie, zwiększa bezpieczeństwo domowych instalacji elektrycznych. Ograniczniki przepięć stosuje się zarówno w budynkach wyposażonych w instalacje odgromowe, jak i bez instalacji odgromowych.

Wybierając takie zabezpieczenia, należy zwrócić uwagę na parametry napięciowe. Nie mogą być one większe od wartości wytrzymałości izolacji instalacji i podłączonych do niej urządzeń. Ograniczniki przepięć mają za zadanie obniżyć wartość przepięcia do takiej, która jest uznawana za bezpieczną. Przyjmuje się zasadę, że ograniczniki 1 typu (czyli klasy B) stosuje się w rozdzielnicach głównych. Ich zadaniem jest zapobieganie skutkom wyładowań atmosferycznych. Ograniczniki typu 2 (klasa C) są instalowane w podrozdzielnicach. Mają one zminimalizować przepięcia powstające w wyniku łączenia sprzętów i wyładowań pośrednich. Ograniczniki przepięciowe typu 3 (klasa D) umieszcza się w obwodach końcowych. Zabezpieczają one obwody i podpięte do nich urządzenia końcowe przed

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here