Rogal do karmienia

Czas ciąży to miesiące oczekiwania, planowania i przygotowywania na nowy etap w życiu. Przyszli rodzice, szczególnie w przypadku oczekiwania na pierwsze dziecko, starają się jak najlepiej zorganizować przestrzeń na pojawienie się nowego członka rodziny, kompletują wyprawkę i zdobywają wiedzę, jak postępować z noworodkiem. Przygotowania niewątpliwie ułatwia łatwy dostęp do szerokiej i specjalistycznej wiedzy, dzięki której można przewidzieć, co się przyda w pierwszych tygodniach i miesiącach życia, a co jest tylko gadżetem czy chwytem marketingowym. Istnieją jednak przedmioty, o których jeszcze kilkanaście lat temu mało kto słyszał, a które obecnie spotykają się z dużym uznaniem młodych rodziców, szczególnie mam. Dużym zainteresowaniem cieszą się rzeczy wspomagające karmienie, zarówno mamie, jak i noworodkowi. Otóż okazuje się, że istnieje przedmiot, który znacznie podnosi komfort podczas tych chwil. Co to takiego?

Wygodne karmienie dla mamy i dziecka

W ostatnich latach dużą popularność zdobył rogal do karmienia. Sprawdza się zarówno podczas karmienia piersią, jak i butelką. Jest to specjalna poduszka podnosząca komfort mamy i dziecka podczas tej czynności, a trzeba pamiętać, że jedzenie zajmuje noworodkowi w pierwszych tygodniach nawet kilka godzin dziennie. Rogal do karmienia przyda się szczególnie na początku „drogi mlecznej”, kiedy to maluch i mama uczą się siebie, przystawiania i karmienia. Bywa to uciążliwe dla kobiety, ponieważ musi dodatkowo nauczyć się wygodnego podtrzymywania maleństwa. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ uniesiona ręka dodatkowo przytrzymywana w jednej pozycji przez dłuższy czas szybko męczy się i drętwieje. Mama zazwyczaj szuka wtedy podparcia w postaci zwiniętego koca, pieluchy tetrowej, poduszki, jednak przedmioty te mogą się przesuwać, rozkładać i szybko ugniatać, przez co ręka nadal opada. Natomiast rogal do karmienia skonstruowany jest tak, by dziecko było ułożone wyżej i stabilniej, dzięki czemu ręce mamy są odciążone. Zyskuje na tym cała pozycja ciała, ponieważ mięśnie karku, kręgosłupa i barku nie są tak napięte i narażone na wysiłek.

Mamy często mają wrażenie, że maluch wręcz „wisi” im na piersi, co powoduje bóle pleców i drętwienie rąk. Dłuższe karmienie staje się więc nie tylko niekomfortowe, ale także obciążające mięśnie. Rogal do karmienia jest tak uszyty, by mógł stanowić oparcie nie tylko w klasycznej, siedzącej pozycji, ale również w innym ułożeniu ciała – w pozycji leżącej czy półleżącej. W zależności od tego, jak mama się ułoży, twarda poduszka podeprze rękę, głowę lub plecy, podnosząc znacznie wygodę mamy podczas długich karmień dziecka. Ponadto rogal do karmienia pomaga również dziecku, jego plecy są stabilnie podparte i nie zapadają się w miękkie podłoże. To szczególnie ważne w początkowych tygodniach życia, kiedy ciało malucha jest jeszcze wiotkie.

Z czego wykonana jest poduszka?

Rogal do karmienia wykonany jest najczęściej z wypełnienia składającego się z poliestrowego granulatu (spełniającego oczywiście wszystkie standardy) lub z włókien silikonowych. Popularne stają się również rogale z wypełnieniem naturalnym, jak np. plewą orkiszową. Niektóre poduszki do karmienia posiadają także opcję regulacji wypełnienia. W zależności od potrzeb mamy można dobrać rogale z większym lub mniejszym wypełnieniem, które sprawia, że poduszka jest niższa lub wyższa. Poduszki pokryte są zazwyczaj bawełną, materiałem typu minky lub welurem. Najczęściej są to pokrycia zdejmowane, dzięki czemu łatwiej je uprać lub wymienić na nowe. Jest to duża oszczędność, ponieważ nie trzeba kupować ponownie całej poduszki.

Poduszki do karmienia bliźniaków

Co ciekawe powstały specjalne rogale do karmienia bliźniaków, dzięki którym mamy mogą karmić oba maluchy jednocześnie. To duże ułatwienie i oszczędność czasu. Czym różni się poduszka służąca do karmienia dwójki? Przede wszystkim jest inny kształt, zamiast rogala jest poduszka w literę „U”. Posiada również zapięcie z tyłu, które uniemożliwia przesuwanie się. Jest także sztywniejsza i wyższa od standardowego rogala. Różni się też materiałem, z którego jest wykonana, najczęściej jest to pianka podobna do tej, z której wykonane są materace dziecięce. Pokrycie zazwyczaj uszyte jest z bawełny.

Poduszka do karmienia to niezbędny przedmiot dla młodej mamy, spędzającej kilka godzin dziennie na karmieniu malucha. Podnosi komfort, stabilizuje pozycję, odciąża kręgosłup, ręce i mięśnie. Dzięki niej kobieta może skupić się na dziecku i nie myśleć już o własnej niewygodzie, czy wręcz bólu związanym z niewłaściwym ułożeniem ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here