Czy Tobie także po nieprzespanej nocy trudno o pozytywne nastawienie?

Brak snu i zmęczenie automatycznie nakładają nam na oczy szare okulary. Trudno wtedy o pozytywne emocje, a wszystko, co widzimy jest raczej pesymistyczne. Okazuje się, że ma to swoje uzasadnienie naukowe.

Badacze z Uniwersytetu w Clemson (USA) przeprowadzili eksperyment, w którym podzielili studentów na dwie grupy – jedną, która nie spała od ponad 24 godzin oraz kontrolną – bez deprywacji snu. W dalszej części badania studenci mieli ocenić swoje reakcje emocjonalne na pokazywane im fotografie, ilustrujące bieżące wydarzenia dnia.

Wyniki badania były jednoznaczne. Liczba negatywnych ocen emocjonalnych wśród osób, które nie spały od ponad 24 godzin była zdecydowanie większa, niż w grupie kontrolnej.

Psycholog June Pilcher, współautor badania: Nasz mózg jest w naturalny sposób bardziej wyczulony na negatywne informacje. Naukowcy tłumaczą wyniki badania argumentami ewolucyjnymi. W przeszłości naszego gatunku, odpowiednio wczesne dostrzeżenie zagrożenia warunkowało przetrwanie. Brak snu i zmęczenie nie mogły obniżać naszej czujności na potencjalne niebezpieczeństwo. Stąd mechanizm, który przetrwał w nas do dziś.

Inne badania kładą nacisk na zmiany w gospodarce hormonalnej. Po nieprzespanej nocy wzrasta w naszych organizmach poziom kortyzolu – hormonu stresu, a obniża się poziom serotoniny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za pozytywny nastrój. Ten fakt również przypisywany jest odpowiednio wczesnej możliwości reagowania na zagrożenie.

Źródło:

Scientific American Mind – March, April 2016

Journal of Psychosomatic Research

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKsiążka terapeuty: Kliniczne wykłady na temat teorii Klein i teorii Biona
Następny artykuł„Zmień mieszkanie, zmienisz swoje życie” – wywiad z Dorotą Szelągowską
Psycholog i psychoterapeuta. Twórca i szef portalu magazyntuiteraz.pl. Popularyzator wiedzy psychologicznej. Swoimi działaniami stara się walczyć z negatywnym stereotypem osób korzystających z pomocy psychiatrycznej i psychoterapeutycznej. W magazynie pisze o psychoedukacji oraz aktualnych wydarzeniach społeczno-politycznych dotyczących opieki psychologiczno-psychiatrycznej w Polsce. Optymista. Pasjonat świata i ludzi. Miłośnik biegania, jogi i jazdy na rowerze. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Prowadzi indywidualną praktykę psychologiczno-psychoterapeutyczną w Jaśle www.gorniakpawel.pl