Większość z nas ma pewną idealną wizję swojego życia. Tworzy plany na przyszłość i kreuje je, nadając upragniony kształt. Czasami zdarza się jednak, że życie pisze zupełnie inny scenariusz. Co zrobić w takim przypadku i czy takie zmiany mogą przynieść nam coś korzystnego? [Martyna Świtkowska, kwiecień 2017]

Nasze życie można uznać za wypadkową naszych decyzji, planów a także losu. Choćbyśmy ułożyli nie wiem jak misterny plan, życie często zaskoczy nas i tak własnym scenariuszem. W takich sytuacjach niejednokrotnie pojawia się w nas zaskoczenie, złość a nawet rozczarowanie. Co zatem robić w takich przypadkach i jak obrócić nieoczekiwaną zmianę wydarzeń na naszą korzyść?

Po pierwsze – zaakceptuj. Życie to nieustanna zmienność. Dobrze, że coś planujesz i dążysz do celów. To niezwykle cenne i świadome podejście do życia. Czasami jednak przychodzi chwila, kiedy musimy sobie przypomnieć, że nie jesteśmy omnipotentni i na nasze życie ma także wpływ siła wyższa, los, jakkolwiek to nazwiemy. To, co się już wydarzyło już się nie odstanie i kropka. Pomyśl tylko, być może zaplanowałeś, że jutro wybierzesz się na wycieczkę rowerową a tu nagle okazało się, że rozpętała się burza. Czy warto zatem złościć się na pogodę i umartwiać cały dzień w związku z nieudaną wycieczką rowerową? Przecież nie mamy na nią wpływu.

Po drugie – odnajdź plusy. Zastanów się czy to pokrzyżowanie planów nie wnosi czegoś pozytywnego do Twojego życia. Być może jest to cenne doświadczenie i cenna lekcja, jaką przyszło Ci właśnie odbyć. Być może dzięki temu, że Twoje plany nie wyszły odnajdziesz alternatywę, która jeszcze bardziej Cię zachwyci i zadowoli. Pomyśl tylko, być może dzięki tej złej pogodzie będziesz mieć możliwość wyjścia do kawiarni na pyszną kawę i spotkasz w niej osobę, która stanie się dla Ciebie kimś wyjątkowym?

Po trzecie – spójrz w przyszłość. Bardzo często kiedy coś się nam nie udaje rozpamiętujemy to. Ciągle zastanawiając się co mogliśmy zrobić inaczej, by móc osiągnąć oczekiwany przez nas rezultat. Tracimy wówczas nie tylko cenny czas, ale także energię, naszą wewnętrzną moc potrzebną do dalszego działania. Warto zatem spojrzeć w takich sytuacjach w przyszłość. Naturalnie wyciągnąć wnioski z przeszłości, ale przede wszystkim ustalić czy tamta perspektywa jest dla nas równie istotna co kiedyś. Jeśli nie warto się wówczas zastanowić nad nową wizją przyszłości.

A po czwarte i najważniejsze – otwórz się na nowe rozwiązania. Ten krok dla niektórych może okazać się najtrudniejszy. Kiedy jednak zaczniesz traktować los jako cennego nauczyciela i przyjaciela zarazem, zaczniesz podchodzić do napotykających Cię sytuacji z ciekawością, akceptacją i zrozumieniem. Być może życie przewidziało dla Ciebie zupełnie inny, lepszy scenariusz niż kiedykolwiek sam mógłbyś dla siebie wymyślić. Pozwól zatem czasami sprawom samym płynąć i otwórz się na inne perspektywy. W pełni akceptacji, miłości i zrozumieniu. To jest prawdziwa mądrość.

Zły losmoże okazać się naszym najlepszym darczyńcą. Jedyne co musimy zrobić to pozwolić sobie na dostrzeżenie spraw z innej strony.

A być może wówczas to co wydawało się „złeokaże się najpiękniejszym darem, jaki kiedykolwiek otrzymaliśmy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKreuj swoją rzeczywistość
Następny artykułRozmowy o psychoterapii: Wojciech Eichelberger
Coach, trenerka, psycholog. Specjalizuję się we wspieraniu rozwoju osobowości oraz psychologii szczęścia. Od kilku lat poznaję najskuteczniejsze techniki z różnych obszarów psychologii, takich jak psychoterapia, mindfulness, relaksacja, interwencja kryzysowa czy psychologia zorientowana na proces, umożliwiające integralny rozwój człowieka, oparty na samorealizacji i zadowoleniu w każdym jego istotnym aspekcie. Głęboko wierzę, iż życie jest drogą a szczęście naturalnym stanem, który może osiągnąć każdy z nas.