Ważniak

Gdy za oknami sypie śnieg a temperatura spada jak szalona, ja mam dla Was solidną porcję rozgrzewającej kultury. Zapraszamy.

WYDARZENIA

Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich

Kiedy: 5 grudnia 2016 – 26 lutego 2017

Gdzie: Pałac Krzysztofory – Kraków

Jeśli ktoś z Was nie zdążył zobaczyć tych pięknych krakowskich szopek, ma jeszcze okazję. Trwająca od XIX wieku tradycja budowania szopek, to jedno z najpiękniejszych dziedzictw naszego regionu. Nie można tego przegapić.

Link do wydarzenia:

http://karnet.krakow.pl/19711-krakow-pokonkursowa-wystawa-szopek-krakowskich

Pan Tadeusz – ilustracje

Kiedy: od stycznia do grudnia 2017 roku

Gdzie: Muzeum Pana Tadeusza – Wrocław

Różni artyści zajmujący się sztuką i dizajnem zostali poproszeni o przygotowanie plakatów, po jednym do każdej księgi Pana Tadeusza. Ciekawe? A jakże! Zobaczymy, co z tego powstanie!

Link do wydarzenia:

http://news.o.pl/2017/01/04/ksiegi-pana-tadeusza-oczami-wspolczesnych-artystow-jan-kallwejt/

Architektura Bloku Wschodniego

Kiedy: od 7 do 28 stycznia 2017 roku

Gdzie: Galeria New Era Art – Kraków

Na tej wystawie pokazane będą animacje i rysunki Jordana L. Rodgersa inspirowane powojenną architekturą Nowej Huty, Kędzierzyna Koźle, Opola, Bratysławy oraz Berlina Wschodniego. Bardzo ciekawa koncepcja.

Link do wydarzenia:

http://news.o.pl/2017/01/05/architektura-bloku-wschodniego-galeria-new-era-art-krakow/

12 kroków w AA

Kiedy: od 9 do 29 stycznia 2017 roku

Gdzie: Galeria Miejska Arsenał – Poznań

Czy Program Wspólnoty Anonimowych Alkoholików może być inspiracją artystyczną? Ależ oczywiście. Udowodnił to Marek Chlandy, który swoje prace poświęcił właśnie temu zagadnieniu. I zrobił to na papierze gazetowym i kartonie. Można? Można!

Link do wydarzenia:

http://news.o.pl/2017/01/05/marek-chlanda-12-krokow-aa-galeria-miejska-arsenal-poznan/

Szkło metal detal. Architektura Gdyni w szczegółach

Kiedy: od 21 października 2016 roku do 12 lutego 2017 roku

Gdzie: Muzeum Miasta Gdyni

To, że wszystko może być sztuką, to już wiemy. Kolejny przykład to wykorzystanie detali architektonicznych, elementów wyposażenia, okładzin podłogowych i ściennych, stolarki okiennej i drzwiowej – do artystycznej twórczości. 150 obiektów czeka na Was w Gdyni.

Link do wydarzenia:

http://news.o.pl/2017/01/04/szklo-metal-detal-architektura-gdyni-w-szczegolach-muzeum-miasta-gdyni/

KSIĄŻKI

Hygge – Tourell Soderberg Marie

Szczęście niejedno ma imię, ale może też nazywać się Hygge. To nic innego jak duńska sztuka bycia szczęśliwym. I pewnie zapytacie, co Ci ludzie wiedzą o szczęściu, skoro słońce u nich świeci przez godzinę dziennie, zdziwicie się jak wiele. Polecam!

Miracle Morning – Hal Elrod

Wszystkie śpiochy, które mają problem ze wstawaniem, organizacją czasu i cierpią z powodu nudnego życia, koniecznie niech przeczytają tę książkę. Autor pokazuje jak ogromny wpływ mają na nas poranki. Wystarczy kilka czynności takich jak: medytacja, ćwiczenia, afirmacja a nasze życie nabierze rumieńców. Zapoznajcie się z tym koniecznie.

Rok królika – Joanna Bator

Mroczna książka o drugim życiu bohaterki, która w wyniku zbiegu okoliczności, będzie musiała powrócić do swojego dawnego ja. Brzmi intrygująco? I tak ma być!

Sztuka kochania – Michalina Wisłocka

O sprawach łóżkowych możemy dowiedzieć się co nieco, nie tylko z książek Zbigniewa Lwa-Starowicza. Ta stara już książka, ponownie wyszła na światło dzienne za sprawą filmu, który ma pojawić się w styczniu tego roku. Na pewno warto mieć w swojej biblioteczce.

FILMY

Honorowy obywatel reż. Gastón Duprat Mariano Cohn

Argentyna. Laureat Nagrody Nobla wraca do miejsca, które było dla niego inspiracją.

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie reż. Paolo Genovese Los Angeles.

Jaki jest częsty błąd osób, które na imprezie za dużo wypiją? Pisanie sms-ów do osób, do których nie powinniśmy. A co jeśli podczas imprezy padnie pomysł pokazania swoich sms-ów, maili i wyjawienia swoich tajemnic? Lepiej nie wiedzieć, chociaż warto obejrzeć!

Powidoki reż. Andrzej Wajda

Opowieść o tym, jak być wiernym swoim ideom mimo niesprzyjających czasów.

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej reż. Maria Sadowska

Film na podstawie prawdziwej historii jednej z najbardziej znanych kobiet PRL-u – Michaliny Wisłockiej. Magdalena Boczarska w roli głównej i reżyseria Marii Sadowskiej zapowiada wspaniałą ucztę wizualno-akustyczną.

MUZYKA

Opera Rara

Kiedy: od 18 stycznia do 10 lutego 2017

Gdzie: różne miejsca w Krakowie

To jedno z większych wydarzeń muzycznych. 14 koncertów, które zapierają dech. Możemy zobaczyć spektakl Le Carnaval Baroque, dzieła operowe: Dido and Aeneas Henry’ego Purcella, serenada Johanna Adolfa Hassego Marc’Antonio e Cleopatra, Germanico in Germania Nicoli Porpory, Arminio George’a Friderica Handla, Halka Stanisława Moniuszki oraz A Madrigal Opera autorstwa Philippa Glassa. Warto coś wybrać.

Link do wydarzenia:

http://karnet.krakow.pl/19673-krakow-opera-rara-2017

Marcin Świetlicki we Wrocławiu – koncert w jazzowej aranżacji

Kiedy: 11 stycznia 2017

Gdzie: Sala Gotycka w Starym Klasztorze – Wrocław

Tego artysty przedstawiać nie trzeba. Po prostu idźcie na jego pierwszy koncert z zespołem Zgniłość i sami zobaczcie, co się będzie działo.

Link do wydarzenia:

http://news.o.pl/2016/12/24/marcin-swietlicki-i-zgnilosc-stary-klasztor-wroclaw/

 

The following two tabs change content below.
Justyna Zybura-Leszczak

Justyna Zybura-Leszczak

Psychoterapeutka i blogerka. Z wykształcenia pedagog resocjalizacyjny. Kurs psychoterapii i staż odbyła w Szpitalu im. dr J. Babińskiego. Prowadzi własny gabinet w Krakowie. Swoje przemyślenia na temat ludzkiej psychiki i otaczającego świata zamieszcza na blogu www.psychozapiski.com. Uwielbia filmy, podróże i koty. zyburaleszczak@gmail.com
Justyna Zybura-Leszczak

Ostatnie wpisy Justyna Zybura-Leszczak (zobacz wszystkie)