Życie niesie wyzwania. Codziennie zmagamy się z różnymi sytuacjami, które mogą nadwyrężać nasz wewnętrzny spokój. Zarówno w pracy jak i w domu napotykamy różnego rodzaju trudności. Także nasza relacja ze sobą, nie jest często najlepsza i powoduje różne problemy. Co możemy zrobić, żeby zachować równowagę? Jak możemy nauczyć się bycia w harmonii z życiem? (Anna Obrzut, październik 2016)

Warto przyjrzeć się różnym sferom w naszym życiu. Czy czujemy w nich równowagę, czy jednak czujemy się przeciążeni? Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w którym obszarze pojawiają się największe trudności. Oceńmy naszą relację ze sobą, związki jakie nawiązujemy z innymi ludźmi oraz środowisko pracy. Dzięki temu łatwiej będzie nam znaleźć rozwiązanie naszych trudności.

Harmonijna relacja z samym sobą

Nasza relacja z sobą jest podstawą wszystkich związków, które tworzymy. Jeżeli obdarzamy siebie szacunkiem i akceptacją, znacznie łatwiej jest nam wchodzić w satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi. Jeżeli natomiast nie akceptujemy siebie i uważamy siebie za gorszych, tracimy pewność siebie i często możemy wycofywać się z kontaktów z innymi, lub dawać się wykorzystywać. Aby temu zapobiec, powinniśmy zbudować silny związek ze sobą, oparty na miłości do siebie i wspieraniu się w trudnych chwilach. Miłość do siebie to nie egoizm. Mądra miłość do siebie zakłada, że akceptujemy siebie, zarówno ze swoimi zaletami jak i wadami. Uznajemy siebie za osoby wartościowe i godne miłości. Każdy z nas jest tak naprawdę cudem. Doceniajmy siebie na każdym etapie naszego życia. To pomoże nam w osiąganiu harmonii i wewnętrznego spokoju. Pamiętajmy, że związek ze sobą, to najdłuższy związek w naszym życiu. Powinniśmy dbać o to, żeby zostać swoim najlepszym przyjacielem i traktować się tak, jak chcielibyśmy być traktowani przez innych. Znajdźmy wśród codziennych obowiązków także czas dla siebie. Warto rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Dzięki temu nasze życie jest ciekawsze i bardziej satysfakcjonujące.

Porozumienie w relacjach z innymi ludźmi

Ważne jest również to jak dbamy o nasze relacje z innymi osobami. Warto starać się o to, aby wzajemne kontakty były pełne ciepła i dobrej energii. Uśmiechajmy się do innych i nastawiajmy się pozytywnie. Starajmy się nie oceniać krytycznie i nie deprecjonować wartości innych osób. Pamiętajmy, że każdy z nas ma prawo do własnego zdania. Nie narzucajmy innym własnego światopoglądu. Uczmy się nowych sposobów patrzenia na różne sytuacje. Bądźmy otwarci na innych. Dążmy do porozumienia i nie zaostrzajmy konfliktów. Nie prowokujmy także kłótni, jeżeli można tego uniknąć. Powinniśmy także nauczyć się dbać o siebie i swoje potrzeby, a także umieć je komunikować innym. Jeżeli nie potrafimy mówić o tym, czego potrzebujemy, a jedynie staramy się zaspokajać potrzeby innych, umniejszamy własną wartość, nadmiernie się poświęcając. Takie nadmierne poświęcanie się może prowadzić do gromadzenia się frustracji, w efekcie czego możemy także po jakimś czasie wybuchać złością w stosunku do innych ludzi. To psuje wzajemne relacje i powoduje negatywne samopoczucie. Warto więc znaleźć równowagę między tym co dajemy innym, a tym co otrzymujemy od innych. To umożliwia nam budowanie trwalszych związków, opartych na wzajemnym szacunku i zrozumieniu potrzeb.

Równowaga między pracą, a życiem prywatnym

Zarówno brak zaangażowania, jak i nadmierne angażowanie się w pracę mogą prowadzić do braku równowagi pomiędzy naszym życiem zawodowym, a prywatnym. Często zdarza się, że przenosimy pracę do domu, zaniedbując tym samym nasze życie rodzinne. Brak czasu na efektywny wypoczynek po pracy, może skutkować ciągłym zmęczeniem i uczuciem wypalenia. Jeżeli ten stan się pogłębia, możemy zacząć funkcjonować na coraz gorszym poziomie. Wtedy mogą zacząć pojawiać się także różne dolegliwości zdrowotne. Często zdarza się też, że kiedy nie jesteśmy zadowoleni z naszego życia osobistego, zaczynamy uciekać w pracę. To może pogłębiać nasze trudności osobiste, ponieważ kiedy nie rozwiązujemy naszych problemów w konstruktywny sposób i na bieżąco, mogą się one nawarstwiać. Uciekając od nich w pracę, spychamy nasze życie prywatne na dalszy plan, co po jakimś czasie może powodować w nas frustrację.

Naucz się wybaczać sobie i innym

Bardzo ważne dla zachowania wewnętrznej równowagi jest to, aby umieć wybaczać sobie i innym ludziom. Jeżeli pielęgnujemy w sobie urazę wobec jakiejś osoby, pozbawia nas to pozytywnej energii i sprawia, że dominującym uczuciem staje się złość i rozżalenie. Jeżeli nie potrafimy odpuścić to nasza równowaga pozostaje zachwiana. Dlatego bardzo ważną umiejętnością jest wybaczanie. To odnosi się również do nas samych. Czasami wytykamy sobie nawet najdrobniejsze błędy i potknięcia. Zaczynamy się obwiniać, że zrobiliśmy coś nie tak jak powinniśmy. To wszystko powoduje zaburzenie wewnętrznego uczucia spokoju i pewności. Jeżeli stale krytykujemy siebie i innych, nasze wzajemne relacje ulegają pogorszeniu, a my przestajemy żyć w harmonii z naszym otoczeniem i z sobą. Dlatego warto nauczyć się wybaczać i odpuszczać, aby nie pogłębiać cierpienia związanego z odczuwaniem urazy.

Zmiana nastawienia

Aby osiągnąć wewnętrzną równowagę, warto także przyjrzeć się bliżej temu jakie jest nasze nastawienie do siebie i innych ludzi. Czy patrzymy w przyszłość z optymizmem czy raczej spodziewamy się najgorszego? Jeżeli widzimy świat i siebie w pesymistycznych barwach, trudniej nam jest odczuwać szczęście i zadowolenie. Warto zweryfikować jakie przekonania rządzą naszym życiem. Niekiedy bywa tak, że mamy w sobie takie przekonania, które utrudniają nam harmonijne funkcjonowanie. Jeżeli myślimy przykładowo, że świat jest niebezpiecznym miejscem, a inni ludzie są raczej nieprzychylni, ciężko będzie nam odczuwać wewnętrzny spokój. Podobnie jeśli mamy negatywne nastawienie do samych siebie i  uważamy, że jesteśmy mało wartościowi, wtedy trudno mówić o byciu w harmonii ze sobą i otaczającym światem. Ważne abyśmy docenili samych siebie, wierzyli w to, że mamy swoje mocne strony i jesteśmy ważni. Pamiętajmy, że każdy z nas jest unikalny i powinniśmy cieszyć się tym kim jesteśmy.

Skieruj uwagę do wewnątrz

Czasami jesteśmy za bardzo skupieni na tym co dzieje się w naszym otoczeniu. Ciągle za czymś gonimy. Chcemy mieć lepsze związki, rozwijać karierę i mieć awans w pracy, a także chcemy cieszyć się dobrobytem i osiągać coraz więcej szczęścia w codziennym życiu. Czasami ta ciągła gonitwa może odwracać nasza uwagę od samych siebie. Warto czasem zatrzymać się, zastanowić się co jest dla nas tak naprawdę ważne. A może jest tak, że to szczęście, za którym ciągle gonimy, jest już w nas? Zamknij oczy, skup się na oddechu, poczuj jak problemy codziennego życia oddalają się od Ciebie, liczy się tylko chwila obecna. Zrelaksuj się. A później doceń wszystkie dobre chwile, które Cię spotykają. Znajdź czas dla siebie i bycie ze sobą i swoimi myślami. Te chwile spokoju i relaksu, pozwolą Ci przybliżyć się do stanu wewnętrznej równowagi i harmonii z życiem.

Osiąganie wewnętrznej równowagi przybliża nas do bycia człowiekiem szczęśliwym. Jeżeli potrafimy zadbać o siebie i związki z innymi ludźmi, stajemy się ludźmi pełnymi dobrej energii i satysfakcji z życia. Warto pracować nad osiąganiem harmonii w życiu codziennym. Jest na to wiele sposobów, ważne natomiast, żeby zacząć już dzisiaj. Nawet najdrobniejsza zmiana naszych codziennych nawyków lub nastawienia, może nam w tym pomóc.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPremiera książki „Druga szansa”
Następny artykułZbawienna dysharmonia
Psycholog o specjalności z psychologii klinicznej i osobowości oraz psychologii wychowawczej z psychoprofilaktyką. Ukończyła socjoterapię dzieci i młodzieży oraz przygotowanie pedagogiczne. Prowadzi zajęcia grupowe oraz konsultacje indywidualne. Interesuje się szeroko pojętym rozwojem osobistym. Pasjami czyta książki. Najlepiej relaksuje się przy muzyce.