Każdy z nas ma czasem momenty zwątpienia. Zaczynamy wątpić czy poradzimy sobie w nowych sytuacjach, nie jesteśmy pewni czy uda nam się osiągnąć zamierzone cele. Zdarza się, że słyszymy od innych słowa krytyki, które boleśnie odciskają się na naszej pewności siebie. Lekarstwem na to może być zbudowanie zdrowej wiary w siebie. W jaki sposób możemy nad tym pracować? Jak uwierzyć w siebie? (Anna Obrzut, grudzień 2016)

Kiedy na co dzień doświadczamy braku pewności siebie, znacznie trudniej jest nam dążyć do własnych celów i odczuwać satysfakcję z własnych działań. Brak wiary w siebie może skutkować znacznie gorszym samopoczuciem i być dla nas poważnym źródłem stresu w codziennych sytuacjach. Żeby tego uniknąć powinniśmy przyjrzeć się bliżej temu jak wygląda nasz stosunek do siebie. Zdrowa wiara w siebie zwiększa naszą skuteczność działania, dodaje nam energii i powoduje, że chcemy osiągać nowe cele. Jeśli wierzymy w siebie i swoje możliwości to mamy większe szanse na to, że uda nam się osiągnąć to co zamierzyliśmy. Trzeba pamiętać, że zdrowa wiara w siebie opiera się na znajomości siebie, swoich mocnych i słabych stron. Powinniśmy unikać postawy nadmiernej arogancji czy zadufania w sobie, bo to jest tak naprawdę zaprzeczeniem zdrowej pewności siebie. Podobnie jak powinniśmy wystrzegać się także postawy przeciwnej, w której jesteśmy zalęknieni i uważamy, że na nic nie zasługujemy. Jak zatem możemy pracować nad zdrową wiarą w siebie?

Odkryj swoje mocne strony

Warto odkrywać swoje talenty i umiejętności. Co potrafimy wykonywać najlepiej? Jakie zadania wykonujemy najchętniej? Świadomość siebie, swoich mocnych, ale także i słabszych stron, może nam pomóc w budowaniu wiary w siebie. Kiedy wiemy jaki jest nasz potencjał, znacznie łatwiej jest nam wybierać w życiu takie aktywności, które przyniosą pożądane rezultaty. Jeżeli wiemy w czym jesteśmy mocni, możemy koncentrować się na tym, aby wzmacniać w sobie te atuty. Możemy także pracować nad słabszymi stronami na miarę naszych możliwości. Jeśli znamy siebie, znacznie łatwiej jest nam podejmować różnego rodzaju decyzje i dokonywać pozytywnych zmian. Doceniajmy swoje mocne strony. Bywa, że w codziennym życiu koncentrujemy się jedynie na tym co uważamy za swoje wady i niedociągnięcia, jednak aby zwiększyć swoją wiarę w siebie, pamiętajmy także o tym co w sobie lubimy. Rozwijajmy akceptację siebie, pamiętając, że nie ma ludzi doskonałych.

Buduj wewnętrzne poczucie własnej wartości

Kiedy opieramy nasze poczucie własnej wartości na czynnikach zewnętrznych, takich jak wygląd, opinie innych ludzi na nasz temat, stan posiadania czy piastowane stanowisko pracy to tak naprawdę bazujemy na bardzo kruchych podstawach, które w każdym momencie mogą runąć. Wygląd z czasem się zmienia, prace możemy stracić, a krytyczne uwagi innych mogą momentalnie podkopać naszą samoocenę. Dlatego warto jest oprzeć poczucie własnej wartości na własnych wewnętrznych kryteriach. Zbudujmy stabilną pewność siebie, niezależną od tego co usłyszymy na nasz temat. Dzięki temu stawiamy solidny fundament na którym możemy zbudować wiarę w siebie. Pamiętajmy, że każdy z nas jest wartościowy. Nie musimy osiągać znacznych sukcesów, poszukiwać nowych dowodów wartości, ciągle biec naprzód i coś komuś udowadniać. Już teraz jesteśmy pełnią. Warto nauczyć się doceniać siebie.

Celebruj sukcesy

Czasami mamy tendencję do tego, żeby koncentrować się na tym co nam nie wyszło. Zadręczamy się tym co mogliśmy zrobić lepiej i wyrzucamy sobie, że coś zrobiliśmy nie tak jak trzeba. Oczywiście warto jest wyciągnąć wnioski z takich sytuacji na przyszłość, bo każde doświadczenie może być cenną lekcją, jednak aby utrzymać wysoką wiarę w siebie, powinniśmy nauczyć się dostrzegać własne sukcesy. To nie muszą być wielkie rzeczy. Ważne jest na czym koncentrujemy nasze myśli. Jeżeli często się w myślach za coś chwalimy, nasze samopoczucie wzrasta i mamy większą wiarę w siebie. Jeżeli uda nam się osiągnąć jakiś zamierzony cel, poświęćmy czas na celebrowanie naszego sukcesu.

Nie porównuj się do innych

Jeżeli porównujemy się z innymi, utrudniamy sobie zbudowanie stabilnej wiary w siebie. Zawsze znajdzie się w naszym otoczeniu ktoś kogo będziemy uznawać za lepszego lub gorszego od nas. Jednak takie porównywanie siebie do innych powoduje tylko wahania pewności siebie i frustrację. Tak naprawdę porównywanie się niczemu nie służy. Jeżeli już czujemy potrzebę porównywania, spróbujmy porównywać się sami ze sobą. Co robimy dziś znacznie lepiej niż kiedyś? Z czego możemy być dumni? Co kiedyś sprawiało nam trudność, a obecnie dobrze sobie z tym radzimy? Warto zadawać sobie takie pytania i spróbować się nad nimi zastanowić.

Dbaj o siebie

Jeśli chcemy bardziej wierzyć w siebie i w swoje możliwości, powinniśmy nauczyć się w jaki sposób możemy o siebie zadbać. W nawale obowiązków często zapominamy o czasie dla siebie. Jednak warto pamiętać, że powinniśmy doceniać siebie i jednocześnie przyznawać sobie prawo do tego, aby zadbać o czas na relaks, odpoczynek i odprężenie. Okażmy sobie, że jesteśmy dla siebie ważni i wartościowi. Dbajmy też o swoje zdrowie, regularną aktywność fizyczną i odpowiednie odżywianie się. To sprawi, że będziemy pełni energii i poczujemy się ze sobą znacznie lepiej. Pamiętaj aby nigdy nie zaniedbywać siebie.

Wiara w siebie to coś nad czym możemy stale pracować. Możemy się nauczyć jak zwiększać pewność siebie i dzięki temu doświadczać większej satysfakcji z naszego życia. Pamiętajmy, że każdy z nas ma swoje mocne strony, które możemy rozwijać i dzięki temu bardziej wierzyć w siebie. Warto rozwijać w sobie także stabilne poczucie własnej wartości i ufać, że potrafimy radzić sobie w różnych życiowych sytuacjach. Wiara w siebie może być cennym darem, jaki sami sobie ofiarujemy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy wiara dodaje skrzydeł? Odpowiedź w cytatach!
Następny artykułWartości duchowe w leczeniu uzależnień.
Psycholog o specjalności z psychologii klinicznej i osobowości oraz psychologii wychowawczej z psychoprofilaktyką. Ukończyła socjoterapię dzieci i młodzieży oraz przygotowanie pedagogiczne. Prowadzi zajęcia grupowe oraz konsultacje indywidualne. Interesuje się szeroko pojętym rozwojem osobistym. Pasjami czyta książki. Najlepiej relaksuje się przy muzyce.