Ser owczy

Ser owczy coraz częściej pojawia się na sklepowych półkach. Wciąż nie jest jednak bardzo popularny – to nabiał z mleka krowiego zdominował rynek. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy być nim zainteresowani. Ten rodzaj sera ma niezwykłe walory odżywcze, a także może pochwalić się wyraźnym smakiem.

Jakie są rodzaje sera owczego?

Za najsłynniejszy ser owczy zdecydowanie należy uznać pochodzącą z Grecji fetę. Ta nazwa określa ser wykonany z mleka owczego bądź posiadającego domieszkę mleka koziego. Charakteryzuje go biała barwa, kruchość oraz słonawy smak, uzyskany za sprawą moczenia w solance. Dobrą fetę powinna też charakteryzować kremowość oraz lekka pikantność. Inne znane sery owcze to m. in. nasz rodzimy oscypek, wyrabiany w Tatrach z mleka owczego, a także pochodząca ze Słowacji bryndza. Bryndza to bardzo słony ser owczy, mający miękką konsystencję oraz wyraźny smak. Z Hiszpanii pochodzi ser manchego z dziurami, a z Francji – dobrze znany ser pleśniowy roquefort.

Ser owczy – czy jest zdrowy?

Mleko owcze to źródło wielu witamin, białka, tłuszczów oraz składników mineralnych. Ser owczy jest dość kaloryczny – z tego powodu nie każdy powinien jeść go w dużych ilościach. Największą zaletą sera owczego jest to, że dostarcza dużo pełnowartościowego białka. Zawiera też spore ilości fosforu oraz wapnia, które mają pozytywny wpływ na kości i przeciwdziałają schorzeniom takim jak osteoporoza. To również źródło witamin, takich jak A, E, B6 oraz B12. Dzięki zawartości magnezu, spożywanie sera owczego może zapobiec wielu nieprzyjemnym objawom, jakie towarzyszą niedoborowi tego składnika. Można więc śmiało stwierdzić, że ser owczy jest zdrowy. Nie powinno się go jednak spożywać w nadmiarze, co dotyczy większości produktów. Ograniczyć jego spożycie powinny osoby otyłe, a także cierpiący na choroby serca oraz nerek.

Jak spożywać ser oczy?

Po zakupieniu sera owczego, można spożywać go aż przez dwa do trzech miesięcy. Najlepiej, by był przechowywany w papierze, co pozwoli na zachowanie świeżości przez dłuższy czas. Z serem owczym można przygotować wiele potraw. Warto dodać go do pizzy lub zupy serowej. Jako feta świetnie sprawdzi się w sałatkach. Idealne zastosowanie sera owczego to farsz. Bryndzą często nadziewa się pierogi, jednak stosuje się go też do nadziewania warzyw czy też różnego rodzaju przekąsek. Może być też mocnym akcentem w sosie do makaronu. Ser owczy warto również skosztować samodzielnie. Świetnie będzie smakować z lampką wytrawnego wina oraz dodatkiem orzechów, owoców bądź miodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here