Za nami pierwszy dzień lata. Zaczyna się czas urlopów, odpoczynku i wakacyjnych podróży.  Mamy więcej czasu dla siebie i swoich bliskich. Możemy realizować także te bardziej śmiałe plany dotyczące wspólnych wyjazdów. O czym warto pamiętać, aby rodzinny wyjazd był udany? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając się w podróż warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Ważne jest czy wybieramy się na wakacje tylko z naszym partnerem, czy też mamy dzieci, które także z nami wyjeżdżają. Jeżeli w planach wakacyjnych bierzemy pod uwagę nasze dzieci, warto przed wyborem miejsca wyjazdu, dowiedzieć się czy będą zapewnione dodatkowe atrakcje dla najmłodszych. Jeżeli chcemy, żeby nasze dzieci były zadowolone – warto zawczasu określić z jakich atrakcji będą mogły korzystać. Jeżeli korzystamy z biura podróży warto te kwestie uzgodnić.

Sprawy organizacyjne

Przed udaniem się w podróż powinno się zadbać o dobrą organizację. Najpierw powinniśmy spisać listę rzeczy, które musimy wziąć, aby pakowanie przebiegło sprawnie i bezproblemowo. Stworzenie listy rzeczy, które uznajemy za niezbędne na wakacjach może ułatwić nam skuteczne przygotowanie się do wyjazdu. Tworząc listę rzeczy powinniśmy umieścić w niej takie pozycje jak: dokumenty, niezbędne leki, apteczka, ubrania, kosmetyki czy aparat fotograficzny, którym uchwycimy przeżywane przez nas chwile. Bardzo ważna jest także kwestia ubezpieczenia. Jeżeli wybieramy wakacje z biurem podróży, koniecznie spytajmy o ubezpieczenie – jaki jest jego koszt i co obejmuje. Kiedy rezerwujemy pokój w hotelu, koniecznie dopytajmy kiedy zaczyna się doba hotelowa, żeby nie okazało się, że przyjeżdżamy kilka godzin przed czasem i nie mamy się gdzie zatrzymać.

Dojazd na wakacje

Bardzo ważny jest także sposób dojazdu do naszego wakacyjnego celu. Do wyboru mamy m.in. jazdę samochodem, autokarem czy też lot samolotem, w zależności od tego gdzie chcemy się wybrać. Jeżeli podróżujemy z małymi dziećmi, warto pamiętać, że dzieci często źle znoszą podróż. Powinniśmy zawczasu zadbać o komfort podróży dziecka, dając mu tabletki zapobiegające chorobie lokomocyjnej. Jeżeli jedziemy casino w dłuższe trasy, pamiętajmy o wodzie i stałym nawadnianiu się. Co jest szczególnie ważne podczas upałów. Ważne także żeby nasz strój był przewiewny i wygodny. Zadbajmy również o odpowiednie obuwie. Warto zawczasu sprawdzić prognozę pogody dla miejsca, do którego się udajemy, aby móc się odpowiednio przygotować.

Zaopatrzenie hotelu i dodatkowe atrakcje

Po przyjeździe na miejsce, warto dopytać o dodatkowe atrakcje jakie są organizowane w miejscu naszego pobytu. Często mogą to być np. bezpłatne wieczorki taneczne czy też kurs tańca. Jeżeli jesteśmy nastawieni na zwiedzanie, to przed wyruszeniem w podróż, powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiednie przewodniki, lub zaznaczyć na swojej mapie miejsca warte odwiedzenia, aby niczego nie pominąć. Jeżeli jedziemy z dziećmi, ważne jest także zaopatrzenie naszego hotelu. Czy hotel posiada plac zabaw, czy można pożyczyć rowery, lub parasol i leżak na plażę? Warto o takie rzeczy wcześniej zapytać. Warto także zorientować się czy miejscowość, do której się wybieramy jest bezpieczna – szczególnie jeśli planujemy podróże zagraniczne.

Organizacja czasu dzieciom

Jeżeli jedziemy z małymi dziećmi, warto zastanowić się jak im zorganizować czas i na jakie atrakcje będą mogły liczyć w wybranym przez nas miejscu. Jeżeli chcemy żeby nasze dzieci były uśmiechnięte i zadowolone, warto uzgodnić z nimi wcześniej na jakie atrakcje mają chęć i co chciałyby tak naprawdę zobaczyć. Może chcą się wybrać do aquaparku, a może marzą o wizycie w zoo? Warto uwzględnić ich preferencje przy wyborze miejsca wypoczynku. Coraz więcej hoteli ma w swojej ofercie także animacje czasu wolnego dla dzieci – czyli liczne gry i zabawy, w jakich najmłodsi mogą uczestniczyć.

Czas dla siebie

Oprócz czasu poświęconego dzieciom, każdy rodzic powinien znaleźć na urlopie również czas dla siebie. Czas ten jest nam niezbędny na regenerację i odnowę sił witalnych. Dlatego warto zadbać o to, żeby na czas urlopu zupełnie nie myśleć o pracy. Wyłączmy służbowe komórki, nie zaglądajmy do laptopów i nie przeglądajmy maili. Poświęćmy swój czas na to co sprawia nam przyjemność. Może to być przeczytanie ciekawej książki, relaksowanie się przy muzyce czy spędzanie czasu nad wodą. Tak naprawdę od nas zależy co wybierzemy.

Spokojny umysł

Pamiętajmy, że czas wakacji powinien być czasem wytchnienia od codziennych problemów. Nie zadręczajmy się negatywnymi myślami o trudnych sytuacjach z naszego życia. Jeszcze będzie czas na spokojnie o nich pomyśleć i starać się je rozwiązać. Na wakacjach zróbmy sobie wolne od przykrych myśli i skupmy się na wypoczynku i relaksie. Dzięki temu odnowimy nasze siły i nabierzemy energii a także dystansu do codziennych spraw, który przyda nam się w przyszłości.

Zapomnij o konfliktach

Jeżeli przeżywasz trudny okres w związku, postaraj się nie zadręczać tym siebie i swojego partnera. Zadbaj o to, aby wakacje były dla Was odskocznią od codzienności. Może to dobry czas na odnowienie wspólnej więzi? Może to dobra chwila na skupienie się na tym co Was łączy a nie co dzieli? Dzięki temu możecie spojrzeć na siebie inaczej i budować wzajemne porozumienie.

Czas wakacji powinien być czasem radości i spokojnego wypoczynku. Jeżeli dobrze zaplanujemy nasz rodzinny wyjazd i uwzględnimy w nim nasze oczekiwania a także preferencje pozostałych członków rodziny – w tym dzieci – to nasz wakacyjny wyjazd można będzie zaliczyć do udanych i niezapomnianych przeżyć.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDo czego służy urlop?
Następny artykułWstępniak: Lipiec 2015
Psycholog o specjalności z psychologii klinicznej i osobowości oraz psychologii wychowawczej z psychoprofilaktyką. Ukończyła socjoterapię dzieci i młodzieży oraz przygotowanie pedagogiczne. Prowadzi zajęcia grupowe oraz konsultacje indywidualne. Interesuje się szeroko pojętym rozwojem osobistym. Pasjami czyta książki. Najlepiej relaksuje się przy muzyce.