Recenzja: Być w Błędzie. Przygody w krainie pomyłek

Często walczymy o własne zdanie i spieramy się kto ma rację. Nie mamy ochoty odstąpić od dyskusji na pozycji przegranego. Nie rzadko kończy się to kłótnią i zniesmaczeniem. A tymczasem „Błądzić jest rzeczą ludzką”. Iza Florek [lipiec 2016].

Najważniejszą lekcją płynącą z tej książki jest zdystansowanie się do własnej pewności i nieomylności. A w zamian zaakceptowanie błędów i pogodzenie się z tym, że często się mylimy. A może nawet jak napisał Renouvier „Ściśle rzecz ujmując, pewność nie istnieje – są tylko ludzie, którzy mają pewność”.

Kathryn Schultz pisze o byciu w błędzie. Przygląda się błędom, temu co o nich myślimy, jaką rolę pełnią w naszym życiu. Robi to bardzo dokładnie. Pisząc książkę autorka korzystała z bardzo wielu źródeł, zadbała o dobry przegląd literatury. Znajdziemy tu wiele odnośników do filozofii i psychologii. Jest to solidnie przygotowany materiał co daje porządną podstawę do myślenia o omylności.

W książce znajdziemy wiele ciekawych, zaskakujących a czasem trudnych i dziwnych historii. Wszystko po to aby przybliżyć nam całą błędologię. W ostatnim rozdziale Schultz pisze o optymistycznej stronie wszelkich pomyłek co pozwala zobaczyć ich dobrą stronę. Niemożliwe? A jednak.

Mnie zdecydowanie inspirują i pociągają tak rzetelnie napisane książki. Książki, które stymulują do myślenia o naszym funkcjonowaniu.

 

The following two tabs change content below.
Izabela Florek

Izabela Florek

Szef Działu Praca Psycholog, trener. Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych na KUL-u. Współpracuje ze Stowarzyszeniem WIOSNA przy projekcie SZLACHETNA PACZKA na stanowisku Koordynatora Wojewódzkiego. Interesuje się psychologią pozytywną, szeroko pojętą twórczością oraz psychologią biznesu. Lubi intensywne, pełne wyzwań życie dlatego też eksploruje otoczenie, stawia na rozwój, wymaga od siebie i dzieli się ze światem swoim uśmiechem. Izaflorek@wp.pl