Książka autorstwa Marioli Wereszki ukazała się nakładem wydawnictwa Różnica. Autorka przedstawia zbiór rozmów wspomnieniowych z kluczowymi postaciami krakowskiej szkoły psychoterapii i historii polskiej psychoterapii w ogóle. Zaproszeni do rozmowy psychoterapeuci byli prekursorami najważniejszych podejść terapeutycznych, współtworzyli standardy psychoterapii w Polsce, są autorami pierwszych publikacji naukowych z tego zakresu, pierwszymi w kraju certyfikowanymi superwizorami oraz twórcami pierwszych profesjonalnych szkół psychoterapii.

 Wśród rozmówców autorki znajdują się m. in. Jerzy Aleksandrowicz, Maria Orwid, Bogdan
de Barbaro, Piotr Drozdowski,  Jacek Bomba i wielu innych. Książka zawiera również wspomnienia
o prof. Antonim Kępińskim i doc. Boguchwale Winidzie, dwóch wybitnych psychiatrach, uważanych
za pionierów  psychoterapii w powojennej Polsce. Doc. Winid szkolił się w USA u znanego psychoanalityka polskiego pochodzenia, Gustawa Bychowskiego. Aplikował wiedzę psychoanalityczną najpierw do leczenia  pacjentów w krakowskiej Klinice. Uznawany jest za pioniera psychoterapii  psychodynamicznej w rozumieniu  Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego.

Czytając książkę mamy okazję zapoznać się ze zdjęciami, listami, tekstami okolicznościowymi pochodzącymi w większości z prywatnych archiwów oraz z archiwum krakowskiej Kliniki. Ciekawa pozycja dla wszystkich zainteresowanych  rozwojem psychoterapii w Polsce.

O książce, inspiracjach i wybitnych psychoterapeutach porozmawia z autorką książki Danuta Prokulska-Balcerzak z Mazowieckiego Centrum Psychodynamicznego. Spotkanie odbędzie się w Auli Biblioteki m.st. Warszawy  przy ulicy Koszykowej 26/28, 15 listopada o godzinie 19:00. Wstęp wolny. Na miejscu będzie możliwość zakupienia książek. Partnerem spotkania jest księgarnia-kawiarnia Tarabuk.