„Psychoterapia to jest moja partia polityczna” – promocja książki

Książka autorstwa Marioli Wereszki ukazała się nakładem wydawnictwa Różnica. Autorka przedstawia zbiór rozmów wspomnieniowych z kluczowymi postaciami krakowskiej szkoły psychoterapii i historii polskiej psychoterapii w ogóle. Zaproszeni do rozmowy psychoterapeuci byli prekursorami najważniejszych podejść terapeutycznych, współtworzyli standardy psychoterapii w Polsce, są autorami pierwszych publikacji naukowych z tego zakresu, pierwszymi w kraju certyfikowanymi superwizorami oraz twórcami pierwszych profesjonalnych szkół psychoterapii.

 plakat_strona

Wśród rozmówców autorki znajdują się m. in. Jerzy Aleksandrowicz, Maria Orwid, Bogdan
de Barbaro, Piotr Drozdowski,  Jacek Bomba i wielu innych. Książka zawiera również wspomnienia
o prof. Antonim Kępińskim i doc. Boguchwale Winidzie, dwóch wybitnych psychiatrach, uważanych
za pionierów  psychoterapii w powojennej Polsce. Doc. Winid szkolił się w USA u znanego psychoanalityka polskiego pochodzenia, Gustawa Bychowskiego. Aplikował wiedzę psychoanalityczną najpierw do leczenia  pacjentów w krakowskiej Klinice. Uznawany jest za pioniera psychoterapii  psychodynamicznej w rozumieniu  Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego.

Czytając książkę mamy okazję zapoznać się ze zdjęciami, listami, tekstami okolicznościowymi pochodzącymi w większości z prywatnych archiwów oraz z archiwum krakowskiej Kliniki. Ciekawa pozycja dla wszystkich zainteresowanych  rozwojem psychoterapii w Polsce.

O książce, inspiracjach i wybitnych psychoterapeutach porozmawia z autorką książki Danuta Prokulska-Balcerzak z Mazowieckiego Centrum Psychodynamicznego. Spotkanie odbędzie się w Auli Biblioteki m.st. Warszawy  przy ulicy Koszykowej 26/28, 15 listopada o godzinie 19:00. Wstęp wolny. Na miejscu będzie możliwość zakupienia książek. Partnerem spotkania jest księgarnia-kawiarnia Tarabuk.

The following two tabs change content below.
Katarzyna Binkiewicz
Zastępca Redaktora Naczelnego ds. Public Relations, Szef Działu Aktualności Psycholog, dziennikarka, krytyk teatralny, animator, autorka portalu Krytykat. Dużo pisze, operuje słowa, trepanuje sens i myśli. Nie lubi stagnacji. Uwielbia ciekawych ludzi i ciekawe miejsca. Interesuje się szeroko pojętą psychiatrią środowiskową, psychologią zdrowia, a także social media, logopedią i public relations. Kocha sport i aktywny wypoczynek, ale wieczorami najczęściej można spotkać ją w teatrze. W Tu i Teraz odpowiada za PR. Na fanpage’u Magazynu zachęci do rozmowy nawet największego ponuraka! Zajmuje się reklamą magazynu, pozyskiwaniem patronatów i media relations. Poza tym pisze o relacjach międzyludzkich, stylach wychowania, patologiach rodziny i wszystkim, co dotyczy życia jednostki w społeczeństwie. katarzyna.binkiewicz@magazyntuiteraz.pl