“Człowiek nie uzależnia się od proszku, który wciąga (…) czy od płynu, który wprowadza do żołądka. Człowiek uzależnia się od przyjemności. Jesteśmy zaprogramowani na poziomie genetycznym, uwarunkowani podprogowo, żeby ją odczuwać i ciągle jej szukać.” (fragment książki)

Narkotyki, praca, alkohol, seks, internet, jedzenie, adrenalina. Każdy z nas jest od czegoś uzależniony. Nie każdy jednak w związku z tym upada na dno i musi toczyć walkę o swoje życie i zdrowie. Taka walka stała się udziałem jednego z popularnych dzisiaj polskich psychoterapeutów – Roberta Rutkowskiego, który opowiada o niej w rozmowie z Ireną A. Stanisławską. I jest to rozmowa, która bardzo wciąga. [Marta Łusakowska, Maj 2016]

Książkę czyta się błyskawicznie. Wiadomo od początku, że ta historia ma szczęśliwe zakończenie, a mimo to trudno się od niej oderwać. Chce się wiedzieć co było dalej i jak to się stało, że jej bohater wyrwał się ze szponów nałogu. Rutkowski jest w tej rozmowie bardzo szczery, odważny, zdarza się, że nie przebiera w słowach. Jego doświadczeń życiowych jest tak wiele, że możnaby obdzielić nimi kilka osób. Świetnie zapowiadająca się kariera sportowa złamana przez narkotyki, trudna relacja z ojcem, wejście w świat uzależnienia, przechodzenie z jednego nałogu w drugi, droga do zdrowienia, rola rodziny i innych znaczących osób w procesie zdrowienia – to wszystko to kawałki życia Rutkowskiego tworzące tę historię.

Czytając wywiad czytelnik może mocno wczuć się w sytuację głównego bohatera, ja kibicowałam mu na kolejnych etapach, współczułam gdy kolejny raz upadał, cieszyłam z kolejnych małych i większych sukcesów. Ta opowieść ma happy end, daje nadzieję na to, że można z tak ekstremalnie trudnej sytuacji się wydostać, nie jest to ani łatwe ani szybkie, ale jest możliwe. Poza historią swojego życia, Robert Rutkowski w wywiadzie przytacza wiele informacji teoretycznych dotyczących uzależnień, które podane są w sposób ciekawy i jednocześnie prosty, zrozumiały dla laika.

Bardzo polecam tę pozycję, nie tylko osobom uzależnionym, psychologom czy terapeutom, ale wszystkim, którzy chcą poznać ciekawą historię życia człowieka, któremu udało pokonać się przeciwności i wyjść zwycięsko z jednej z najtrudniejszych prób.

Robert Rutkowski w rozmowie z Ireną A. Stanisławską

Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2016

book