O narcyzmie w najnowszym numerze opowie Ilona Olczak [Lipiec, 2013].

          Uwielbia bogactwo, przepych, piękno i sławę oraz chwilę w których jest wielbiony i podziwiany. Co więcej jest przekonany, że to wszystko jest stworzone właśnie dla niego i tylko dla niego. Gdyż dzięki temu jego gwiazda świecić będzie jeszcze jaśniej, podkreślając tym samym jego wyjątkowość o której jest wręcz przekonany. Bo kto jak nie on jest najwspanialszą i najmądrzejszą istotą na świecie?Tak, to właśnie Narcyz, osoba która wręcz zatraca się w samouwielbieniu. Czy to tylko jego własny wyimaginowany obraz samego siebie, skrywający niepewność i lęk czy może prawda ? W tym artykule postaram się Państwu przybliżyć osobę Narcyza. Gdyż narcyzm mimo tego że w jakimś stopniu nas ciekawi i fascynuje to nie zapominajmy, że jest to jednak zaburzenie osobowości, które może zniszczyć nie tylko samego narcyza, ale i osoby które ulegną jego niepowtarzalnemu urokowi.

Kim tak naprawdę jest Narcyz ? Jest osobą o wręcz przesadnie dużym poczuciu własnej wartości, tkwiącą w przekonaniu o własnej wyjątkowości, wręcz boskości. Uważa się za osobę nieomylną  i wszechwiedzącą. Jednak te wszystkie przekonania o samym sobie są zbudowane na bardzo kruchych fundamentach, które składają się z lęku i niestabilności własnego Ja. Dlatego Narcyz cały czas musi udowadniać przed innymi, a przede wszystkim przed samym sobą ile jest wart. Do tego potrzebuje innych ludzi, którzy będą go wielbić i podziwiać przez co jego poczucie własnej wartości nie tylko nie ucierpi, ale i będzie rosnąć w siłę. Jednak nie oczekujmy od Narcyza wzajemności bądź wdzięczności bo nigdy jej nie otrzymamy. Tak naprawdę jedynym celem Narcyza jest utwierdzanie się w przekonaniu o swojej wyjątkowości, a środkami do tego są min: władza , pieniądze, prestiż, sukcesy w pracy czyli tak zwane ,,zdobniki’’ które zostaną zauważone przez innych i będą wręcz krzyczeć ,,on jest wspaniały i jedyny w swoim rodzaju’’.

Narcyz jest wręcz przeczulony na własnym punkcie, wiec najmniejszy błąd będzie dla niego kolosalnym błędem, brak oczekiwanego podziwu będzie uznane za obelgę bądź atak i wtedy na jego pięknym obrazku powstanie rysa, jego wartość zostanie zachwiana. Takie sytuacje wywołują u Narcyza złość na nawet agresje i przemoc skierowaną na otoczenie, a najczęściej na osoby najbliższe. Dzieje się tak dlatego bo pod tą twardą powłoką pewności siebie jest ukryte niskie poczucie własnej wartości a wręcz poczucie nieważności, które jest uwalniane w  sytuacjach zagrażających samoocenie.  Osoba narcystyczna nigdy nie przyzna się do błędu, dlatego też za swoje porażki wini zawsze innych bo przecież on jest ideałem, a idealni ludzie są nieomylni.

Skoro osoba narcystyczna jest aż  takim egocentrykiem i egoistą to czemu nas urzeka, czemu chcemy wchodzić z nim w jakiekolwiek relacje ??

Mężczyźni bądź kobiety przejawiające osobowość narcystyczną często wzbudzają w ludziach skrajne uczucia od miłości do nienawiści. Można powiedzieć, że te osoby przybierają ,,maski’’. Potrafią zmieniać się jak kameleon i jak magnez przyciągać ludzi znakomicie brylując w towarzystwie, tryskając humorem, rzucając dowcipem, umieją wzbudzić zaciekawienie swoimi poglądami i wypowiedziami, robią wszystko by być atrakcyjni towarzysko. Jednak to wszystko ma określony cel , cel który jest znany tylko i wyłącznie narcyzowi. Oczywiście gdy dana osoba  już ulegnie urokowi narcyza to po pewnym czasie dostrzeże ona jego prawdziwe oblicze człowieka wyniosłego, oziębłego i zapatrzonego w siebie.

Najczęściej Narcyz fascynuje osoby, które mają problem z niskim poczuciem własnej wartości, które potrzebują akceptacji, wsparcia i bezpieczeństwa i sądzą że to wszystko od niego otrzymają, że ogrzeją się w jego blasku, jednak to tylko złudzenie. Bo Narcyza nie obchodzą potrzeby i uczucia innych, to właśnie inni ludzie mają mu dać to co on chce, a nie na odwrót.

Narcyz zawsze dominuje nad innymi, to pomaga mu ich zmanipulować i w ten sposób uzyskać wszystko czego zapragnie. Już sama dominacja w szczególności nad kimś silnym daje mu ogromną satysfakcje. Narcyz jest również znakomity w wytykaniu błędów, w krytykowaniu i w poniżaniu innych, to dodaje mu skrzydeł. Nie liczmy na to, że pojawi się u niego skrucha czy poczucie winy, gdyż osoby narcystyczne mają bardzo niski poziom empatii i nie umieją przyjąć cudzego punktu widzenia, ponadto sądzą, że mają oni pełne prawo do krytykowania innych.

Osoby które wpadają w sieć narcyza tak łatwo się z niej nie wyplączą bo jest zawiła i bardzo lepka, ale jak komuś się to uda to niech przygotuje się na przykre konsekwencje. Bo Narcyz nigdy nie wybaczy zdrady swojego ,,poddanego’’ , nie zrozumie tego, nawet nie będzie chciał zrozumieć no bo jak można odejść i zdradzić ideał. Wtedy jest zdolny posunąć się do najbardziej nikczemnych czynów, nie tylko bezpośrednio będzie chciał poniżyć ,,zdrajcę’’ ale też będzie starał się go zniszczyć w oczach innych.

Jak natomiast wygląda związek z osobą narcystyczną? zazwyczaj sądzimy, że pod wpływem miłości ludzie się zmieniają , skoro się zmieniają to może i Narcyz się zmieni ?? Nic bardziej mylnego, on kocha tylko i wyłącznie siebie dlatego wybiera na swojego partnera osobę atrakcyjną, ale nie kładącą nacisku na zaangażowanie. Tak naprawdę związek z Narcyzem jest jak wiezienie bo partner musi żyć wedle narzuconych mu zasad, nie może wyrażać swoich emocji, uczuć czy sugestii sprzecznych z oczekiwaniami osoby narcystycznej bo to będzie odebrane jako atak i spowoduje jego frustracje. Każde relacje interpersonalne Narcyza wyglądają podobnie, podejmie on próbę dominacji, manipulacji i co więcej będzie chciał uzależnić od siebie partnera. Będzie go do siebie ,,przywiązywał’’ i wykorzystywał, do momentu aż stwierdzi, że jest już niepotrzebny i postanowi go wyrzucić jak popsutą zabawkę.

          Kończąc pragnę przypomnieć Państwu piosenkę zespołu Łzy pt: Narcyz, która dzwoniła mi w uszach w czasie pisania tego artykułu. Posłuchajcie Państwo i zastanówcie się czy czasem Wy nie jesteście Narcyzami.

http://www.youtube.com/watch?v=kNBBBI5T77w

Bibliografia:

Millon T , Davis R. Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie Warszawa 2009

Johnson, S.M. Style charakteru Poznań 1998

Cantelmi T, Orlando F Przekroczyć narcyzm Kraków 2007