Nowe badania dowodzą, że skuteczność leczenia – farmakoterapii lub psychoterapii zależy od budowy mózgu osoby chorej na depresję. 

Dotychczasowa teza mówiąca o wyższej skuteczności psychoterapii nad farmakoterapią w leczeniu depresji wydaje się być bliska obalenia.

Badania Dr Helen Mayberg z Uniwersytetu w Emory dowodzą, że to, czy chory na depresję lepiej zareaguje na leki, czy terapię, zależy od różnic w budowie jego mózgu. Autorce badań udało się dowieść za pomocą badania PET (pozytronowa emisyjna tomografia komputerowa), różną aktywność w obszarze naszego mózgu zwanym wyspą, u osób chorych na depresję. Pacjenci z niską aktywnością tego rejonu lepiej reagowali na terapię poznawczo-behawioralną, a ci z wyższą aktywnością, na leki przeciwdepresyjne SSRI.

Autorka badań tłumaczy to faktem, że wyspa jako region odpowiedzialny za samoświadomość, kontrolę emocjonalną, podejmowanie decyzji, odgrywa dużą rolę w depresji. Być może u osób z niską aktywnością wyspy terapia poznawczo-behawioralna odgrywa większą rolę niż leki w uczeniu pacjenta większej kontroli emocji i podejmowania decyzji.

Źródło: well.blogs.nytimes.com/2015/01/08/to-treat-depression-drugs-or-therapy/

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKsiążka: Czasem czuły czasem barbarzyńca
Następny artykułKsiążka: Lars von Trier Życie, filmy, fobie geniusza
Psycholog i psychoterapeuta. Twórca i szef portalu magazyntuiteraz.pl. Popularyzator wiedzy psychologicznej. Swoimi działaniami stara się walczyć z negatywnym stereotypem osób korzystających z pomocy psychiatrycznej i psychoterapeutycznej. W magazynie pisze o psychoedukacji oraz aktualnych wydarzeniach społeczno-politycznych dotyczących opieki psychologiczno-psychiatrycznej w Polsce. Optymista. Pasjonat świata i ludzi. Miłośnik biegania, jogi i jazdy na rowerze. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Prowadzi indywidualną praktykę psychologiczno-psychoterapeutyczną w Jaśle www.gorniakpawel.pl