Kto rano wstaje ten jest… szczęśliwy, lubiany i bogaty. W czym więc tkwi Fenomen Poranka? [Sylwia Michałowska, grudzień, 2016].

Obecnie coraz częściej skupiamy się na rozwoju swoich zasobów w kontekście innym niż finansowe (choć te niewątpliwie też są nam potrzebne). Na rynku pojawia się coraz więcej metod i narzędzi, mających za zadanie nas udoskonalić lub ułatwić nam drogę do tego doskonalenia. Książka Hala Elroda jest jednym z takich narzędzi. To zbiór prawd i faktów na temat naszego codziennego funkcjonowania, o których zapominamy, tracąc w ten sposób niepowtarzalną szansę na uczynienie naszego życia lepszym i bardziej satysfakcjonującym w każdym wymiarze.

Fenomen Poranka daje możliwość spojrzenia na kondycję człowieka z wielu perspektyw- społecznej, zdrowotnej, emocjonalnej oraz finansowej, pomagając przy tym zrozumieć co uniemożliwia nam osiągnięcie harmonii w każdej z tych stref i dlaczego jest to w dużej mierze związane z nieprawidłowymi nawykami, jakie sobie przyswoiliśmy. Autor krok po kroku wprowadza czytelnika w świat pełen możliwości, pokazuje że zasadnicza część tego co osiągamy jest wynikiem decyzji jakie podejmujemy każdego ranka i wyjaśnia dlaczego powinniśmy zacząć podejmować inne decyzje. Zasada zawarta w książce jest naprawdę prosta- jeśli podejmując określoną decyzję osiągasz rezultat, który Cię nie zadowala, oznacza to nie mniej nie więcej jak to, że podejmujesz błędną decyzje i należy ją zmienić.

Cała konwencja książki utrzymana jest w duchu motywacyjnym i ma za zadanie uświadomić czytelnikowi, że przeciętność jest wynikiem decyzji, a nie naszego przeznaczenia. Możemy dowiedzieć się z niej m.in. jakie są przyczyny tego, że ludzie nie wykorzystują swojego potencjału i jak je eliminować. Elrod w sposób zrozumiały i niezwykle ciekawy opisuje czym jest syndrom lusterka wstecznego, czy proces izolowania zdarzeń. Autor wyjaśnia także jak wielki wpływ na to, że nie osiągamy upragnionych celów jest po prostu to, że ich nie posiadamy, lub nie są one sprecyzowane.  Dodatkowo, książka daje nam szansę szerszego spojrzenia na nasze własne zachowania lub ich brak- przyjmowanie odpowiedzialności, potrzeba zmiany, aktywne działanie.

Fenomen Poranka pozwala czytelnikowi na dokonanie rzetelnej analizy własnych schematów myślenia, często bardzo zniekształconych przez przeszłe doświadczenia, proces socjalizacji, wpływy rodzinne, czy wewnętrznej wyznaczane granice.

Autor książki wyjątkowe znaczenie przypisuje nawykowi wczesnego wstawania, którego zasadność popiera licznymi historiami osób pochodzących z różnorodnych środowisk i żyjących w różnych kontekstach. W książce znajdujemy też metodę dla śpiochów w formie 5 niezawodnych metod wstawania. Osoby zabiegane i mające naprawdę wiele obowiązków mogę także skorzystać w zawartej w książce metody „Miracle Morning w 6 minut”, która jak argumentuje autor, przynosi równie wiele korzyści jak praktyki trwające dłużej. Ważna jest konsekwencja i zmiana nawyku dokonywana w perspektywie długoterminowej.  Kwintesencją zasad i informacji zawartych w książce jest praktyka trzydziestodniowego kursu przemiany Miracle Morning oraz  tzw. koło ratunkowe S.A.V.E.R.S. czyli 6 skutecznych praktyk, które mają pomóc w podniesieniu jakości naszego życia.

Czy warto przeczytać Fenomen Poranka? Zdecydowanie. Jeśli odczuwamy rozziew pomiędzy rzeczywistością, w której żyjemy, a możliwościami, jaki dostrzegamy, to nie pozostaje nim innego, jak podjąć działania, których wynikiem będzie zmiana. Książka Hala Elroda na pewno pomoże w opracowaniu planu działania i podjęciu pierwszej inicjatywy. To naprawdę solidna dawka motywacji, a przy okazji trafna analiza funkcjonowania psychiki człowieka oraz wszystkich mechanizmów, które blokują nam drogę do rozwoju.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułO tym, jak zjeść słonia. Kryzys kompetencji.
Następny artykułKiedy wiara dodaje skrzydeł? Odpowiedź w cytatach!
Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Szczecińskim. Na co dzień pracuje z dziećmi i ich rodzicami. Współpracuje także z Fundacją W Związku z Rakiem, pełniąc dyżury psychologa w telefonie zaufania. Podczas dotychczasowych szkoleń i warsztatów zdobyła wiedzę z zakresu seksualności młodzieży w wieku szkolnym, doświadczania świata w autyzmie, bajkoterapii, pracy z ofiarą przemocy w rodzinie, przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, wspomagania rozwoju dziecka z trudnościami w komunikowaniu się (jąkanie, afazja, mutyzm wybiórczy, chorobliwa nieśmiałość). Interesuje się psychologią bliskich związków, psychologią oraz psychopatologia dzieci i młodzieży a także psychoonkologią i rozwojem osobistym. Wierzy, że jeśli człowiek urodzi się bez skrzydeł, to musi zrobić wszystko by pozwolić im wyrosnąć.