Charyzma. Według różnych definicji to pewne cechy charakteru, które czynią daną osobę wyjątkową na tle innych osób, na tle społeczeństwa.

Osoba charyzmatyczna musi mieć „coś”, co przyciągnie do niej innych ludzi jak magnez, że będą chcieli jej słuchać, będą chcieli z nią przebywać, będą chcieli naśladować, uczyć się od niej. Jej wybory i zachowania dają cenne wskazówki, są mądre, wyważone, sprawiedliwe. [Monika Szadkowska, wrzesień 2016]

To muszą być naprawdę nietuzinkowe umiejętności, jeśli przyciągają do osoby charyzmatycznej ogromne rzesze ludzi.

Oczywiście bywają osoby popularne, na przykład celebryci, politycy, duchowni, ale nie wszyscy oni mają „to coś”. Poza popularnością i chwilowym zainteresowaniem ich  działalnością ludzie niekoniecznie chcą żyć jak oni, według ich nauk, brać z nich przykład. Jeśli to robią, to na zasadzie trendu, mody. Ich słowa niekoniecznie zapadają głęboko w pamięć, w serce, w duszę. Może w pamięć…

A to, co mówi osoba charyzmatyczna, zapada w serce i duszę. Ma wpływ na twoje wewnętrzne „ja”.

Osoby, które ze mną pracują, często słyszą takie pytanie: kto jest dla ciebie najważniejszy na świecie?

Nieliczni jako tę najważniejszą osobę wybierają siebie!

A to jest właściwa odpowiedź – JA jestem dla siebie najważniejszy na świecie.

Dlaczego?

Jesteś dla siebie ważny, bo spędzasz ze sobą cały czas, jaki masz, czy to pracując, czy relaksując się, odpoczywając, śpiąc…

Masz wpływ na swoje zachowania, życiowe wybory, myśli. To ty kreujesz swoje życie, relacje z ludźmi. Decydujesz o swoim życiu w tu i teraz. Masz na siebie wpływ. Wykorzystaj to!

Nie masz wyjścia, musisz się stać dla siebie charyzmatycznym przywódcą!

Być dla siebie kimś, kogo słowa i czyny zapadną głęboko w pamięć, ale jeszcze wyraźniej wyryją się w twoim sercu i ukształtują twoją duszę. Być dla siebie oparciem, inspiracją, kreować swoje życie według najlepszych wzorców!

Ale jak to zrobić? Jak stać się dla siebie charyzmatycznym przywódcą?

  • Przede wszystkim bądź pewny siebie, ufaj sobie, swoim umiejętnościom zdolnościom, potrzebom.
  • Zdobądź cenną umiejętność panowania nad emocjami, zwłaszcza złością, gniewem, frustracją. Trzymaj w ryzach swój stres. To ty masz nim kierować, nie odwrotnie!
  • Pamiętaj o przyjemnościach – pozwól sobie na relaks. Szukaj wokół siebie i doświadczaj radości, spokoju, zadowolenia.
  • Dbaj o relacje z ludźmi, bądź dla nich wsparciem, opoką, autorytetem. Naucz się słuchać, co inni mówią do ciebie i służ im radą lub po prostu wysłuchaj.
  • Dbaj o siebie – o swoje zdrowie. To ważne jak się odżywiasz, jak dbasz o ciało, ponieważ to ono pomaga ci w codzienności.
  • Dbaj o swój wygląd zewnętrzny, styl ubierania. To jak wyglądasz wpływa na twój nastrój, stosunek do samego siebie, a także na to, jak będą cię postrzegać inni ludzie, a masz być dla niech wzorem.
  • Cały czas ucz się siebie. Rozwijaj się zawodowo i duchowo. Czytaj książki, oglądaj filmy, uczęszczaj na różnego rodzaju kursy.
  • Akceptuj siebie takiego, jakim jesteś, z wadami i zaletami. Wyciągaj wnioski i żyj szczęśliwie.

Jeśli zależy ci na sobie samym, bądź dla siebie charyzmatycznym przywódcą!