Pan Rysio otworzył Ogród Dziwnych Stworzeń. Zamieszkały w nim m.in. Hipoteka, Marża, Kredyt, Procenty i Piramida Finansowa. Niektóre bardziej, inne mniej przyjazne ludziom. Część z nich została nawet gwiazdami cyrku! Zapytacie… ale o co chodzi? Jednym zdaniem: o dobrą zabawę z ekonomią w tle! [Marta Łusakowska, Maj 2016]

Przygody Pana Rysia, Dozorcy czy Praktykantki oraz całej masy Dziwnych (ekonomicznych) Stworzeń to historie pełne abstrakcji i humoru nie tylko dla trochę starszych dzieci. Także dla dorosłych, którzy nie do końca lubią się i rozumieją pojęcia związane z finansami. Każdy dziwny ekonomiczny stwór (czyli pojęcie związane z finansami i ekonomią) jest opisany w komentarzu zamieszczonym na zakończenie poszczególnych historyjek. Opisany bardzo przystępnie, zrozumiale dla każdego, niejednokrotnie poparty przykładami.

Zaskórniaki to książka wszechstronna: uczy, bawi, cieszy oko. Bardzo dobra pozycja do wspólnego czytania rodzica z dzieckiem. Co nie do końca zrozumiałe, zostanie przez rodzica wyjaśnione, a dziecko przy okazji dobrej zabawy pozna wartościowe i przydatne w praktyce treści.

Tematyka finansów staje się coraz bardziej modna, powstają jak grzyby po deszczu blogi ekonomiczne, blogi o oszczędzaniu. Ta lektura doskonale się w tę pozytywną modę wpisuje – edukuje w przyjazny i lekki sposób. Poza tym wszystkim jest pięknie wydana i (tu niespodzianka!) wydrukowana na papierze makulaturowym, który znacznie obniżył koszty zużycia wody czy energii. Nie można więc zarzucić pomysłodawcom “Zaskórniaków” niespójności. Warta polecenia dużym i małym początkującym ekonomistom.

Zachęcam do lektury!

Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela

Grzegorz Kasdepke, Ryszard Petru, Daniel de Latour (ilustracje)

Wydawnictwo Zysk i S-ka i Narodowe Centrum Kultury, 2014