Jedna z lepszych publikacji dotyczących przeciwprzeniesienia, jako zjawiska terapeutycznego, nie tylko w terapii borderline. Paweł Górniak, grudzień 2016

Glen Gabbard to autor znany wśród terapeutów psychoanalitycznych i psychodynamicznych. Osobiście cenię go za to, że potrafi pisać zrozumiale i przystępnie o tematach nieraz bardzo trudnych. Tak rzecz ma się i z tą książką. Publikacja poświęcona jest analizie zjawiska przeciwprzeniesienia w terapii pacjentów borderline. Każdy terapeuta, który zetknął się w praktyce z deficytami z pogranicza wie, jak skrajne emocje potrafi ono wywoływać. Autor pisze o tym tak:

czują się oni (terapeuci) tak, jakby pokonywali górską przełęcz jadąc wąską krętą drogą, niezabezpieczoną żadnymi barierami”.

Ta książka może być właśnie taką barierą ochronną. Daje bowiem zrozumienie wielu procesów, które dzieją się w terapii. Znajdziemy tutaj opis głównych reakcji przeciprzeniesieniowych na pacjentów z pogranicza: poczucia winy, fantazji dotyczących ratowania pacjenta, przekraczania granic settingu, wściekłości, bezradności oraz lęku. Autor opisuje je wraz z przykładami zapisów sesji terapeutycznych opatrzonych odpowiednimi komentarzami. W książce znajdziemy podstawy teoretyczne samego zjawiska przeciwprzeniesienia, historię piśmiennictwa na ten temat oraz szczegółowy opis projekcyjnej identyfikacji.

Co ważne publikacja nie odnosi się tylko do zaburzenia borderline. Daje ona wiedzę dotyczącą posługiwania się przeciwprzeniesieniem w terapii w ogóle. Uczy, jak wykorzystywać własne reakcje na pacjenta do diagnozy i procesu terapii. Dużym plusem jest prosty i zrozumiały język. Dla mnie osobiście to pozycja obowiązkowa dla każdego terapeuty psychodynamicznego.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWieści z „Niebieskiej Wyspy”
Następny artykułKsiążka: Inteligencja emosocjalna. Poznaj emocje swoje i innych i żyj lepiej.
Psycholog i psychoterapeuta. Twórca i szef portalu magazyntuiteraz.pl. Popularyzator wiedzy psychologicznej. Swoimi działaniami stara się walczyć z negatywnym stereotypem osób korzystających z pomocy psychiatrycznej i psychoterapeutycznej. W magazynie pisze o psychoedukacji oraz aktualnych wydarzeniach społeczno-politycznych dotyczących opieki psychologiczno-psychiatrycznej w Polsce. Optymista. Pasjonat świata i ludzi. Miłośnik biegania, jogi i jazdy na rowerze. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Prowadzi indywidualną praktykę psychologiczno-psychoterapeutyczną w Jaśle www.gorniakpawel.pl