O psychoterapeutach dla samych psychoterapeutów. Ważna lektura. Paweł Górniak, styczeń 2017

Ta książka to zbiór informacji o zawodzie psychoterapeuty, tożsamości zawodowej, istocie terapii oraz ważnych zasadach dotyczących pracy klinicznej. Wydaje się, że jest to pierwsza taka publikacja odpowiadająca na wiele pytań i wątpliwości wielu terapeutów, zwłaszcza początkujących. Ważna, bo pisana z perspektywy samego terapeuty.

Autor, Jacek Kubitsky – psychoanalityk, terapeuta z czterdziestoletnim stażem pracy, dzieli się tutaj własnymi spostrzeżeniami na temat uprawianego zawodu. Dotyczą one wielu kwestii, m.in. cech dobrego terapeuty, wypalenia zawodowego, rozwoju osobistego, życia prywatnego, własnej rodziny i granicy między życiem zawodowym, a prywatnym. A nawet tego, jak terapeuci dobierają się w pary i jak wychowują własne dzieci. Autor dzieli się własnymi refleksjami i przytacza wyniki badań dotyczących psychoterapeutów.

Czym jest terapia? Jakie błędy w pracy najczęściej popełniamy? Jak postrzegamy pacjenta? Jak powinien wyglądać gabinet? Czy wizyty domowe są dopuszczalne? To tylko przykłady zagadnień wybrane celowo, by czytelnik przekonał się, że książka jest bardzo konkretna. Zamiast teoretycznych rozważań są praktyczne wskazówki.

Wiadomo, że na wiele z opisywanych zagadnień nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Jednak wierzę, że każdy terapeuta weźmie z tej lektury coś dla siebie. Zdecydowanie polecam!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKsiążka: Upór i przekora
Następny artykułWypal ze zmianą!
Psycholog i psychoterapeuta. Twórca i szef portalu magazyntuiteraz.pl. Popularyzator wiedzy psychologicznej. Swoimi działaniami stara się walczyć z negatywnym stereotypem osób korzystających z pomocy psychiatrycznej i psychoterapeutycznej. W magazynie pisze o psychoedukacji oraz aktualnych wydarzeniach społeczno-politycznych dotyczących opieki psychologiczno-psychiatrycznej w Polsce. Optymista. Pasjonat świata i ludzi. Miłośnik biegania, jogi i jazdy na rowerze. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Prowadzi indywidualną praktykę psychologiczno-psychoterapeutyczną w Jaśle www.gorniakpawel.pl