Książka terapeuty: Pomóc i samemu przeżyć

O psychoterapeutach dla samych psychoterapeutów. Ważna lektura. Paweł Górniak, styczeń 2017

Ta książka to zbiór informacji o zawodzie psychoterapeuty, tożsamości zawodowej, istocie terapii oraz ważnych zasadach dotyczących pracy klinicznej. Wydaje się, że jest to pierwsza taka publikacja odpowiadająca na wiele pytań i wątpliwości wielu terapeutów, zwłaszcza początkujących. Ważna, bo pisana z perspektywy samego terapeuty.

Autor, Jacek Kubitsky – psychoanalityk, terapeuta z czterdziestoletnim stażem pracy, dzieli się tutaj własnymi spostrzeżeniami na temat uprawianego zawodu. Dotyczą one wielu kwestii, m.in. cech dobrego terapeuty, wypalenia zawodowego, rozwoju osobistego, życia prywatnego, własnej rodziny i granicy między życiem zawodowym, a prywatnym. A nawet tego, jak terapeuci dobierają się w pary i jak wychowują własne dzieci. Autor dzieli się własnymi refleksjami i przytacza wyniki badań dotyczących psychoterapeutów.

Czym jest terapia? Jakie błędy w pracy najczęściej popełniamy? Jak postrzegamy pacjenta? Jak powinien wyglądać gabinet? Czy wizyty domowe są dopuszczalne? To tylko przykłady zagadnień wybrane celowo, by czytelnik przekonał się, że książka jest bardzo konkretna. Zamiast teoretycznych rozważań są praktyczne wskazówki.

Wiadomo, że na wiele z opisywanych zagadnień nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Jednak wierzę, że każdy terapeuta weźmie z tej lektury coś dla siebie. Zdecydowanie polecam!

The following two tabs change content below.
Paweł Górniak

Paweł Górniak

Redaktor Naczelny Psycholog i psychoterapeuta. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz terapię rodzin i par. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Kocha ruch - uzależniony od biegania i jazdy na rowerze. Pasjami czyta książki i ogląda filmy. Pomysłodawca portalu. W Tu i Teraz koordynuje pracę redakcji i zajmuje się współpracą z instytucjami. Recenzuje książki i redaguje dział Nauka i Aktualności. Nieustannie szuka nowych pomysłów. Prelegent nowych horyzontów edukacji filmowej. Twórca cyklu przeglądów filmowych Drugie Dno w Kinie. W latach 1998-2001 twórca jednego z pierwszych polskich e-zinów – Internetowego Portalu Historycznego Enigma.
Paweł Górniak

Ostatnie wpisy Paweł Górniak (zobacz wszystkie)