Książka: Sztuka kochania

Jak napisać o książce, która już jest legendą? Paweł Górniak, styczeń 2017

Trudno bowiem o lepsze określenie dla „Sztuki kochania” Michaliny Wisłockiej. Książka, która w PRL’u miała więcej sprzedanych egzemplarzy niż trylogia Sienkiewicza, po czterdziestu latach od premiery, doczekała się właśnie kolejnego wznowienia. Jest ono bezpośrednio związane z filmem pod tym samym tytułem, który właśnie wchodzi do kin.

To książka, która rozpoczęła w Polsce rewolucję seksualną. Nikt wcześniej w naszym kraju nie pisał otwarcie o seksualności w sposób tak przystępny i bezpruderyjny. A trzeba pamiętać, że choć mowa o roku 1976, to książka nie traci na aktualności po dziś dzień.

Wisłocka, lekarz, ginekolog i seksuolog opisuje mechanizmy ludzkiego układu płciowego, jego budowę, etapy rozwoju seksualnego oraz tematykę antykoncepcji. To nie jest podręcznik technik seksualnych, ani też książka do biologii. Jest to bez wątpienia pierwsza polska publikacja dotycząca edukacji seksualnej, ujętej rzeczowo, konkretnie i bez wstydu.

Trudno polecać książkę legendę. Po prostu trzeba ją przeczytać i mieć. Jest obowiązkowa. Ilustruje naszą obyczajowość, jest częścią kultury. Zdecydowanie warto!

The following two tabs change content below.
Paweł Górniak

Paweł Górniak

Redaktor Naczelny Psycholog i psychoterapeuta. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz terapię rodzin i par. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Kocha ruch - uzależniony od biegania i jazdy na rowerze. Pasjami czyta książki i ogląda filmy. Pomysłodawca portalu. W Tu i Teraz koordynuje pracę redakcji i zajmuje się współpracą z instytucjami. Recenzuje książki i redaguje dział Nauka i Aktualności. Nieustannie szuka nowych pomysłów. Prelegent nowych horyzontów edukacji filmowej. Twórca cyklu przeglądów filmowych Drugie Dno w Kinie. W latach 1998-2001 twórca jednego z pierwszych polskich e-zinów – Internetowego Portalu Historycznego Enigma.
Paweł Górniak

Ostatnie wpisy Paweł Górniak (zobacz wszystkie)