Książka: SuperBetter

Wciągająca, budująca opowieść o sile ludzkiego charakteru. A przy okazji wartościowy poradnik. Paweł Górniak, luty 2017

Jane McGonigal to pierwsza na świecie osoba, która napisała doktorat na temat psychologicznych właściwości graczy komputerowych. Udowodniła, jak umiejętności gracza przełożyć na realne życie i rozwiązywanie prawdziwych problemów. W 2009 roku doznała poważnego wstrząśnienia mózgu. By przezwyciężyć swoje trudności zrobiła to, co umie najlepiej – stworzyła grę „SuperBetter”, budującą psychiczną odporność, a metodę opisała w książce.

„Jesteś silniejszy, niż myślisz. Otaczają Cię potencjalni sojusznicy. Jesteś bohaterem swojej własnej opowieści”. To pierwsze zdania wstępu do książki. Być może brzmią nieco, jak popkouczing, ale gwarantuję Wam, że w połączeniu z całością książki nabierają głębszego znaczenia.

Autorka zaprasza nas do świata gier. Teoretycznie – przyglądając się, jak gry komputerowe wykorzystywane są w leczeniu zaburzeń psychicznych (np. PTSD) i urazów somatycznych np. ciężkich oparzeń. Ale i praktycznie – proponując grę, metodę rozwoju osobistego, która ma nas uczynić bardziej odpornymi na stres i zwiększyć wiarę we własne możliwości. Gra ma formę ćwiczeń praktycznych, które czytelnik wykonuje, przechodząc tym samym na kolejne poziomy.

Przestrzegam przed myśleniem o tej publikacji, jako o banalnym poradniku. Być może dzięki osobistej historii Autorki, książka nabiera głębszego charakteru i zwraca uwagę, że bardzo dużo w życiu zależy od nas (choć nie wszystko) i wiele możemy, jeśli tylko zaryzykujemy wysiłek. To ogromna wartość i spory zastrzyk motywacji. Polecam gorąco.

The following two tabs change content below.
Paweł Górniak

Paweł Górniak

Redaktor Naczelny Psycholog i psychoterapeuta. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz terapię rodzin i par. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Kocha ruch - uzależniony od biegania i jazdy na rowerze. Pasjami czyta książki i ogląda filmy. Pomysłodawca portalu. W Tu i Teraz koordynuje pracę redakcji i zajmuje się współpracą z instytucjami. Recenzuje książki i redaguje dział Nauka i Aktualności. Nieustannie szuka nowych pomysłów. Prelegent nowych horyzontów edukacji filmowej. Twórca cyklu przeglądów filmowych Drugie Dno w Kinie. W latach 1998-2001 twórca jednego z pierwszych polskich e-zinów – Internetowego Portalu Historycznego Enigma.
Paweł Górniak

Ostatnie wpisy Paweł Górniak (zobacz wszystkie)