Nowa, autorska książka mistrza wywierania wpływu. Paweł Górniak, grudzień 2016

Pamiętam ze studiów psychologicznych, że Wywieranie wpływu na ludzi Cialdiniego przeczytałem w jeden wieczór. Absolutnie wgniotło mnie w fotel. Chyba pierwszy raz zetknąłem się wtedy z książką, która łączyła solidne wartości naukowe z przystępnością ciekawej powieści. Autor miał niewątpliwy dar przekazywania wiedzy i ubierania jej w bliskie codziennemu życiu metafory.

Wieści o kolejnej jego książce, po bardzo długiej przerwie, myślę, nie tylko mnie, przyprawiły o wielką ciekawość. „Pre-swazja” jest równie doskonała. Napisana przystępnym językiem, niezwykle ciekawie, blisko życia. Do przeczytania w jeden wieczór. Tematyka również dotyczy wpływu społecznego. Autor odwołując się do dowodów naukowych, wyjaśnia, jakie działania podjąć, żeby kogoś do czegoś przekonać. Skupia się nie tyle na samej technice wpływu, co na sztuce preswazji, czyli procesie pozyskiwania uwagi odbiorców i wzbudzania ich pozytywnego nastawienia do przekazu, zanim jeszcze się z tym przekazem zetkną. Podstawowa idea tej publikacji to myśl, że skuteczność wpływu społecznego zależy od tego, co dzieje się bezpośrednio przed nim. Cialdini uwydatnia rolę czynników „przedperswazyjnych” i pokazuje dlaczego i jak one działają.

Lektura zdecydowanie warta polecenia. Dla wszystkich ciekawych procesów społecznych. Książka, która wciąga już od pierwszej strony i zostaje z czytelnikiem na długo.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKsiążka – kryminalna półka: Morderstwa i woń migdałów
Następny artykułKsiążka terapeuty: Kliniczne wykłady na temat teorii Klein i teorii Biona
Psycholog i psychoterapeuta. Twórca i szef portalu magazyntuiteraz.pl. Popularyzator wiedzy psychologicznej. Swoimi działaniami stara się walczyć z negatywnym stereotypem osób korzystających z pomocy psychiatrycznej i psychoterapeutycznej. W magazynie pisze o psychoedukacji oraz aktualnych wydarzeniach społeczno-politycznych dotyczących opieki psychologiczno-psychiatrycznej w Polsce. Optymista. Pasjonat świata i ludzi. Miłośnik biegania, jogi i jazdy na rowerze. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Prowadzi indywidualną praktykę psychologiczno-psychoterapeutyczną w Jaśle www.gorniakpawel.pl