Fakty i mity w zabawnej odsłonie [Marta Łusakowska, Styczeń 2016].

Autor książki, Radek Kotarski, jest twórcą popularnego na You Tube kanału “Polimaty”. Nie słyszałam o nim wcześniej, tym ciekawiej było dla mnie sięgnąć po “Nic bardziej mylnego!”. Kotarski w książce (podobnie jak w internetowym programie) obala popularne mity z dziedziny historii, kultury, biologii, medycyny czy naszego życia codziennego.

Możemy się z niej, między innymi, dowiedzieć, że Napoleon niekoniecznie był tak niski jak się powszechnie sądzi, świadectwo Einsteina nie dawało mu powodów do wstydu, a wygłupy w postaci robienia zeza raczej go nie utrwalą. Autor w książce opisuje aż pięćdziesiąt mitów. Robi to w sposób zabawny, zrozumiały dla czytelnika i, co ważne, poparty wiedzą, wynikami badań i dowodami naukowymi.

Duża różnorodność poszczególnych historii oraz lekkie pióro Radka Kotarskiego sprawiają, że jest to lektura, podczas której czas upływa nam szybko i przyjemnie. Ma też wartość edukacyjną, może pomóc zabłysnąć w towarzystwie albo podczas lekcji (dotyczy nieco młodszych czytelników), a co bardziej ciekawskich skłoni do poszukiwania większej ilości informacji na interesujący ich temat.

“Załóż czapkę, bo najwięcej ciepła ucieka przez głowę” Znacie to? Ja też. Teraz mogę już odpowiedzieć: “Wcale nie!”. Dlaczego? Przeczytajcie. Serdecznie polecam.

Książka: Nic bardziej mylnego

Autor: Radek Kotarski

Wydawnictwo ZNAK

Ocena: 5/6