Każdy z nas chciałby cieszyć się wolnością i dobrymi relacjami z ludźmi. Co jednak jeśli niektórzy mają wobec nas złe zamiary? Media, wszechobecne reklamy, politycy, producenci, współpracownicy, a wreszcie bliskie osoby – wszyscy mogą uciekać się do manipulacji, aby osiągnąć własne cele. Jak się bronić przed manipulacją? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Anna Grzywa w swojej książce. (Anna Obrzut, czerwiec 2016)

Książka „Manipulacja. Jak się przed nią bronić?” próbuje odpowiedzieć na pytanie o to w jaki sposób możemy chronić siebie w kontakcie z manipulatorami. W książce omówione są różnego rodzaju techniki manipulacyjne, które mogą być wykorzystywane przeciwko nam w codziennym życiu. W książce zostały przedstawione takie techniki jak: manipulacja emocjami,  manipulacja naszym myśleniem, manipulacja społeczna oraz język jako narzędzie manipulacji. W kolejnych rozdziałach dowiadujemy się o różnych, sprytnych metodach, które mają na celu wpływanie na nasze emocje i myślenie oraz zmianę naszych przekonań, w taki sposób, aby były zgodne z celami manipulatora.

W książce znajdują się liczne przykłady tego jak manipulator może wpływać na osobę manipulowaną. Jak zauważa autorka, tylko jeśli znamy techniki manipulacyjne, to jesteśmy w stanie je rozpoznać i skutecznie się przed nimi bronić. Jeżeli nie znamy metod stosowanych przez manipulatorów, jesteśmy bezbronni i łatwo ulegamy manipulacji, tracąc swoją wolność.

Dzięki wiedzy zawartej w książce mamy szansę na obronę siebie i możemy w łatwy sposób zdemaskować osoby, które starają się nieuczciwie na nas wpływać. Ucząc się metod stosowanych przez manipulatorów, stajemy się odporni na ich działanie i bardziej świadomi zagrożeń, jakie mogą się pojawiać w naszym codziennym życiu.

Ostatni rozdział książki jest poświęcony temu, jak możemy reagować, kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że ktoś próbuje nami manipulować. Często bezpośrednie zdemaskowanie manipulatora, nie jest najbardziej korzystnym wyjściem. Warto dowiedzieć się jak jeszcze możemy reagować na manipulację, aby skutecznie jej przeciwdziałać i zapobiegać jej niekorzystnym działaniom w przyszłości.

Książkę Anny Grzywy powinien przeczytać każdy, kto chce być bardziej świadomy zagrożeń związanych z manipulacją i kto chce umieć chronić siebie przed nieuczciwym wpływem ze strony mediów i innych ludzi.