„Najpierw zmywam zewnętrzną, brudną część mydła (…). Potem wewnętrzną część dłoni i miejsca łączenia się palców zresztą dłoni, potem palce od strony wewnętrznej, miejsce obok miejsca, szoruję kilkakrotnie każdy centymetr kwadratowy. (…) Potem palce od strony zewnętrznej, potem zewnętrzną część dłoni, potem każdy palec z boku, z obu stron (…)”. Marta Łusakowska [Maj, 2015]

To nie jest lekka i miła lektura. Trudna, ciążąca jak kamień, zostaje w głowie i po prostu zmusza do refleksji. Kiedy zobaczyłam tę książkę, uśmiechnęłam się, bo wygląda jak trochę większa broszurka reklamowa. Uśmiech powoli schodził mi z twarzy, kiedy ją czytałam. I wczuwając się w emocje i myśli autorki miałam odczucie zawężania się świata, zaciskania pętli na szyi.

Fragment ze wstępu to opis rytuału mycia rąk, który w największym nasileniu choroby zajmował autorce kilkanaście godzin dziennie. Pomyślcie… Kilkanaście godzin. Każdego dnia. Niewyobrażalne, prawda? Natręctwa Adasia Miauczyńskiego z „Dnia Świra” to przy tym pikuś.

„Moje życie z OCD” to swego rodzaju pamiętnik, zapiski osoby chorej na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zwane dawniej nerwicą natręctw. W podręcznikach znajdziemy opis objawów tego zaburzenia, metody diagnozowania, sugerowane sposoby leczenia. Naukowe opisy nie oddadzą jednak tego, co autorka zawarła w swoich wspomnieniach. Tego jak choroba zatruwa powoli życie, zmusza do rezygnacji z kolejnych aktywności, oddala od ludzi, wystawia na próbę relacje z bliskimi.

To jest książka dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o zaburzeniu OCD, dla specjalistów, dla bliskich osób chorych, dla wszystkich, którzy cenią informacje „z pierwszej ręki”. Polecam, warto przeczytać, chociaż może niekoniecznie do poduszki…