Książka – kryminalna półka: Morderstwa i woń migdałów

Czy dla Was również Fjallbacka to nie jest zwyczajne skandynawskie miasteczko? Paweł Górniak, grudzień 2016

Ba! Ono jest całkowicie niezwyczajne. Dla wszystkich fanów Camilii Lackberg to odpowiedź oczywista. Wszystkim pozostałym natomiast spieszę donieść, że to miejsce akcji sagi kryminalnej, całego cyklu literackiego, autorstwa Lackberg, która osiągnęła światowy sukces wydawniczy.

Morderstwa i woń migdałów” to książka nieco inna niż jej pozostałe. To nie jedna powieść, a zbiór. Czytelnik znajdzie tutaj trzy niepublikowane nowele: Kawiarnia wdów, Sen o Elisabeth i Elegancka śmierć oraz minipowieść Zamieć śnieżna i woń migdałów. W książce znajdziemy ponadto autobiografię samej autorki oraz kurs pisania powieści kryminalnej autorstwa Lackberg.

Osobiście dla mnie, wiernego fana każdej jej powieści, takie wydania to perełki. Opowieści między wierszami wrzucone na półkę z jej książkami. Przykuwa uwagę zwłaszcza część autobiograficzna. Lackberg opisuje siebie jako ukochaną córeczkę tatusia i wzorową uczennicę, która od małej dziewczynki, właśnie za sprawą ojca, zawsze kochała książki. Ta mała dziewczynka wiele lat później, już jako znudzona życiem ekonomistka, idzie na kurs pisania powieści, z którego rodzi się Księżniczka z lodu, osiągając światowy sukces literacki. I tak nazwisko Camilii Lackberg staje się rozpoznawalne wśród autorów skandynawskich powieści kryminalnych.

Nie lada gratka dla fanów to także, zawarty w tym zbiorze, podręcznik pisania kryminałów – Szkoła detektywów, również autorstwa Lackberg. Wiele konkretnych informacji, które sprawią, że nawet jeśli sami nie napiszecie powieści, to każdą następną przeczytacie już w zupełnie inny sposób. Bardzo polecam!

The following two tabs change content below.
Paweł Górniak

Paweł Górniak

Redaktor Naczelny Psycholog i psychoterapeuta. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz terapię rodzin i par. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Kocha ruch - uzależniony od biegania i jazdy na rowerze. Pasjami czyta książki i ogląda filmy. Pomysłodawca portalu. W Tu i Teraz koordynuje pracę redakcji i zajmuje się współpracą z instytucjami. Recenzuje książki i redaguje dział Nauka i Aktualności. Nieustannie szuka nowych pomysłów. Prelegent nowych horyzontów edukacji filmowej. Twórca cyklu przeglądów filmowych Drugie Dno w Kinie. W latach 1998-2001 twórca jednego z pierwszych polskich e-zinów – Internetowego Portalu Historycznego Enigma.
Paweł Górniak

Ostatnie wpisy Paweł Górniak (zobacz wszystkie)