Czy dla Was również Fjallbacka to nie jest zwyczajne skandynawskie miasteczko? Paweł Górniak, grudzień 2016

Ba! Ono jest całkowicie niezwyczajne. Dla wszystkich fanów Camilii Lackberg to odpowiedź oczywista. Wszystkim pozostałym natomiast spieszę donieść, że to miejsce akcji sagi kryminalnej, całego cyklu literackiego, autorstwa Lackberg, która osiągnęła światowy sukces wydawniczy.

Morderstwa i woń migdałów” to książka nieco inna niż jej pozostałe. To nie jedna powieść, a zbiór. Czytelnik znajdzie tutaj trzy niepublikowane nowele: Kawiarnia wdów, Sen o Elisabeth i Elegancka śmierć oraz minipowieść Zamieć śnieżna i woń migdałów. W książce znajdziemy ponadto autobiografię samej autorki oraz kurs pisania powieści kryminalnej autorstwa Lackberg.

Osobiście dla mnie, wiernego fana każdej jej powieści, takie wydania to perełki. Opowieści między wierszami wrzucone na półkę z jej książkami. Przykuwa uwagę zwłaszcza część autobiograficzna. Lackberg opisuje siebie jako ukochaną córeczkę tatusia i wzorową uczennicę, która od małej dziewczynki, właśnie za sprawą ojca, zawsze kochała książki. Ta mała dziewczynka wiele lat później, już jako znudzona życiem ekonomistka, idzie na kurs pisania powieści, z którego rodzi się Księżniczka z lodu, osiągając światowy sukces literacki. I tak nazwisko Camilii Lackberg staje się rozpoznawalne wśród autorów skandynawskich powieści kryminalnych.

Nie lada gratka dla fanów to także, zawarty w tym zbiorze, podręcznik pisania kryminałów – Szkoła detektywów, również autorstwa Lackberg. Wiele konkretnych informacji, które sprawią, że nawet jeśli sami nie napiszecie powieści, to każdą następną przeczytacie już w zupełnie inny sposób. Bardzo polecam!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKsiążka: Kosmos
Następny artykułKsiążka: Pre-swazja
Psycholog i psychoterapeuta. Twórca i szef portalu magazyntuiteraz.pl. Popularyzator wiedzy psychologicznej. Swoimi działaniami stara się walczyć z negatywnym stereotypem osób korzystających z pomocy psychiatrycznej i psychoterapeutycznej. W magazynie pisze o psychoedukacji oraz aktualnych wydarzeniach społeczno-politycznych dotyczących opieki psychologiczno-psychiatrycznej w Polsce. Optymista. Pasjonat świata i ludzi. Miłośnik biegania, jogi i jazdy na rowerze. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Prowadzi indywidualną praktykę psychologiczno-psychoterapeutyczną w Jaśle www.gorniakpawel.pl