Wciągająca książka o kosmosie, ale w gruncie rzeczy także o nas, ludziach, jego mieszkańcach. Paweł Górniak, grudzień 2016

Kosmos jest tym wszystkim, co jest, kiedykolwiek było lub kiedykolwiek będzie”. Tak zaczyna się ta książka wybitnego, nieżyjącego już, astrofizyka i astronoma Carla Sagana. Uznawana jest za jedną z publikacji, które wniosły bardzo duży wkład w rozwój i popularyzację nauki. Powstała pod koniec lat siedemdziesiątych, równolegle do serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem.

Czy wiecie, że istnieje sto miliardów galaktyk, a każda składa się w przybliżeniu ze stu miliardów gwiazd? A we wszystkich galaktykach może być tyle planet, ile gwiazd, czyli dziesięć miliardów bilionów. Nasza Ziemia jest zaledwie jedną z nich. Jest, jak pisze autor, wybrzeżem kosmicznego oceanu. A ten ocean to mroźna, czarna, kosmiczna pustka. Tak pisze Sagan.

Trudno nieskończoność objąć słowem, stąd dużo znajdziecie tutaj odniesień do wyobraźni. To opowieść o długiej odkrywczej podróży ludzkości. Dzięki zdumiewającej umiejętności autora do przedstawiania zagadnień naukowych w sposób zrozumiały i ekscytujący powstała książka o tym, jak równocześnie rozwijały się nauka i cywilizacja. Autor omawia m.in. pochodzenie życia, materii, gwiazd i planet, podstawy teorii ewolucji oraz misje sond kosmicznych. Wszystko to łączy w spójną całość. Czyta się rewelacyjnie! Polecam!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObrazkoterapia: Grudzień 2016
Następny artykułKsiążka – kryminalna półka: Morderstwa i woń migdałów
Psycholog i psychoterapeuta. Twórca i szef portalu magazyntuiteraz.pl. Popularyzator wiedzy psychologicznej. Swoimi działaniami stara się walczyć z negatywnym stereotypem osób korzystających z pomocy psychiatrycznej i psychoterapeutycznej. W magazynie pisze o psychoedukacji oraz aktualnych wydarzeniach społeczno-politycznych dotyczących opieki psychologiczno-psychiatrycznej w Polsce. Optymista. Pasjonat świata i ludzi. Miłośnik biegania, jogi i jazdy na rowerze. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Prowadzi indywidualną praktykę psychologiczno-psychoterapeutyczną w Jaśle www.gorniakpawel.pl