Książka: Inteligencja emosocjalna. Poznaj emocje swoje i innych i żyj lepiej.

Emocje odgrywają w naszym życiu dużą rolę, mają między innymi wpływają na to jak funkcjonujemy w relacjach z innymi ludźmi.  Izabela Florek, grudzień 2016

Luis Stortini Sabor w swoim poradniku łączy inteligencję emocjonalną z inteligencją socjalną, stąd też pochodzi termin inteligencja emosocjalna. W książce znajdziemy 3 rozdziały, w pierwszym z nich autor definiuje samo pojęcie inteligencji emosocjalnej, przedstawia podstawowe emocje i ich źródła, w kolejnym rozdziale znajdziemy porady jak ulepszyć swoją inteligencję emosocjalną, natomiast w 3 rozdziale autor skupia się na zastosowaniu inteligencji emosocjalnej do konkretnych sfer naszego życia czyli pracy, rodziny, związków partnerskich.

W książce znajdziemy wiele pytań pomagających przyjrzeć się jak obecnie funkcjonujemy. Pytania te mają przybliżyć czytelnika do lepszego zrozumienia samego siebie oraz mają pogłębić nasz wgląd w to jak funkcjonujemy w poszczególnych relacjach. Pytania te mogą pomóc czytelnikowi w dostrzeżeniu skąd pochodzą pewne trudności, konflikty czy nieporozumienia.

W wielu miejscach znajdziemy historie ludzi, które maja przybliżyć nam zagadnienie, sprawić, że będzie ono bardziej zrozumiałe, a także dzięki nim lepiej zapamiętamy co jest ważne.

Dużym plusem tej książki jest to w jaki sposób została wydana, ma ciekawą okładkę i pięknie wyróżnione treści. Dzięki temu czyta się ją przyjemnie.

Temat jaki porusza książka Inteligencja Emosocjalna jest zdecydowanie ważny, potrzebny aby żyć w zgodzie ze sobą i tworzyć dobre relacje. Jednocześnie jeśli chodzi o samą treść książki to wiele sformułowań pozostawia we mnie niesmak poprzez używane wyrażenia oraz pojawia się wiele konwencjonalnych sugestii, w związku z tym chwilami ciężko jest przebrnąć przez warstwę merytoryczną. Książka nie zawiera bibliografii więc trudno czytelnikowi dowiedzieć się skąd autor czerpał wiedze na temat wielu zagadnień.

Podsumowując warto pogłębiać tematy związane z emocjami czy funkcjonowaniem w relacjach interpersonalnych. Natomiast tę książkę potraktowałabym w tym temacie ewentualnie jako dodatkową.

The following two tabs change content below.
Izabela Florek

Izabela Florek

Szef Działu Praca Psycholog, trener. Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych na KUL-u. Współpracuje ze Stowarzyszeniem WIOSNA przy projekcie SZLACHETNA PACZKA na stanowisku Koordynatora Wojewódzkiego. Interesuje się psychologią pozytywną, szeroko pojętą twórczością oraz psychologią biznesu. Lubi intensywne, pełne wyzwań życie dlatego też eksploruje otoczenie, stawia na rozwój, wymaga od siebie i dzieli się ze światem swoim uśmiechem. Izaflorek@wp.pl