Autorzy: Peg Streep, Alan B. Bernstein

Wydawnictwo PWN

Ocena: 4.5/6

Zaintrygował mnie tytuł tej książki i jej opis na okładce. Zazwyczaj bowiem, kiedy myślę o poradniku pomagającym w rezygnacji z czegoś, do głowy przychodzi mi zła dieta, niezdrowy tryb życia czy porzucenie nałogu typu papierosy. Ta pozycja jest jednak czymś innym. Towarzyszy w drodze do zaprzestania. Po prostu. Jak skończyć z tym co nie przynosi nam ani satysfakcji, ani oczekiwanych rezultatów, a co było ważnym dla nas do osiągnięcia celem. [Marta Łusakowska, luty 2016]

Autorzy podkreślają, że należy rozdzielić osoby, które z czegoś rezygnują, porzucają jakieś działania, na dwie grupy: tych, które robią to często, łatwo i w zasadzie bez ważniejszego powodu i tych, dla których rezygnacja lub (jak nazwane zostało to w książce) odangażowanie poprzedzone jest rozważną analizą za i przeciw, a odejście od obranego celu przychodzi im z trudem.

Streep i Bernstein opisują różne mechanizmy psychologiczne (np. heurystykę dostępności, wzmocnienie sporadyczne i wiele innych), które mogą wpływać na trwanie w działaniu, aktywności, a co niekoniecznie jest dla nas korzystne. Terminy psychologiczne tłumaczone są w sposób bardzo przystępny, poparty przykładami, co sprawia, że są łatwe do zrozumienia dla laików, a dla psychologów stanowią przypomnienie pewnych tematów w pigułce. Autorzy poruszają także zagadnienia definiowania celów, radzenia sobie z emocjami czy osobistych kompetencji, które mniej lub bardziej predestynują nas do zaprzestawania działań.

Jak to w amerykańskich książkach/poradnikach bywa, ten również napisany jest w sposób łatwy do zrozumienia dla każdego, traktujący czytelnika po partnersku i poparty przykładami z życia oraz wynikami badań naukowych (ale nie tylko amerykańskich naukowców). Niektóre z rozdziałów zawierają także zadania do wykonania przez czytelnika.

W zasadzie jedyny minus, jaki przychodzi mi do głowy po przeczytaniu “Daruj sobie” to, niezawiniony przez autorów (a jednocześnie charakterystyczny dla chyba wszystkich tego typu książek-poradników) fakt, że nawet najciekawsza i poparta badaniami lektura nie zastąpi praktyki czyli naszej pracy nad sobą. Zaliczenie książki to tylko pierwszy krok do zmiany. Reszta zależy od czytelnika, od tego co zrobi ze zdobytymi informacjami. Niemniej jednak, jest to dobra baza do rozpoczęcia działania. Zachęcam do lektury!