Książka: Alfred Hitchcock. Biografia

Mistrz biografii zaprasza nas do kolejnej opowieści. Paweł Górniak, luty 2017

Peter Ackroyd słynie z talentu do opowiadania życiorysów. Nie tylko ludzi (choćby świetna biografia Chaplina), ale i miast (recenzowane u nas biografie Londynu, czy Wenecji). Zaś w tej odsłonie bierze na warsztat geniusza suspensu Alfreda Hitchcocka.

Obraz, jaki wyłania się z tej historii jest dość mroczny. Autor przedstawia nam skupionego na sobie dziwaka, karmiącego się żarliwymi trwogami i nie mniej gorącymi ambicjami. Poznajemy dzieciństwo, dorastanie, a potem dorosłość już znanego i sławnego reżysera. Cała historia wzbogacona jest zdjęciami i ciekawostkami dotyczącymi jego filmów, jak tą choćby, że słynna „Psychoza” była najtańszym i najszybciej nakręconym jego dziełem. Można sobie tylko wyobrażać jak się to ma do jej późniejszego ogromnego sukcesu.

Ackroyd uwodzi słowem i sprawia, że trudno się oderwać od książki. Po lekturze z pewnością inaczej będziecie oglądać każdy film Alfreda Hitchcocka.

The following two tabs change content below.
Paweł Górniak

Paweł Górniak

Redaktor Naczelny Psycholog i psychoterapeuta. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz terapię rodzin i par. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Kocha ruch - uzależniony od biegania i jazdy na rowerze. Pasjami czyta książki i ogląda filmy. Pomysłodawca portalu. W Tu i Teraz koordynuje pracę redakcji i zajmuje się współpracą z instytucjami. Recenzuje książki i redaguje dział Nauka i Aktualności. Nieustannie szuka nowych pomysłów. Prelegent nowych horyzontów edukacji filmowej. Twórca cyklu przeglądów filmowych Drugie Dno w Kinie. W latach 1998-2001 twórca jednego z pierwszych polskich e-zinów – Internetowego Portalu Historycznego Enigma.
Paweł Górniak

Ostatnie wpisy Paweł Górniak (zobacz wszystkie)