Obecnie jesteśmy zewsząd otaczani reklamami kredytów i szybkich pożyczek. W mediach zachęca się nas do nieustannego kupowania i pomnażania posiadanych rzeczy. Na każdym kroku bombardowani jesteśmy również reklamami, które mają wytworzyć w nas potrzebę posiadania określonych produktów. To wszystko odbija się często boleśnie na naszych finansach. Wydajemy często za dużo, bezmyślnie się zadłużając. Co możemy zrobić, żeby poprawić sytuację finansową? Jak radzić sobie z kryzysem w naszych finansach? (Anna Obrzut, marzec 2017)

Oszczędzanie pieniędzy nie jest łatwą sprawą. Wymaga od nas wysiłku i samodyscypliny. Umiejętność ta jest jednak konieczna jeśli chcemy umieć zadbać o własne finanse. Dbając o kwestie finansowe zabezpieczamy swoją przyszłość i dążymy do poczucia wolności osobistej. Kiedy nie jesteśmy obarczeni zadłużeniem, znacznie łatwiej jest nam na co dzień odczuwać spokój i bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać podejmując się pracy nad swoimi finansami?

Nastawienie do pieniędzy

Na początek warto jest zdać sobie sprawę jakie jest nasze nastawienie do pieniędzy. Czy mamy na ich temat jakieś negatywne przekonania typu: „Pieniądze szczęścia nie dają”, lub „Pieniądze są źródłem zła na świecie” itp. Jeżeli źle myślimy o pieniądzach, trudno nam będzie skutecznie zadbać o własne finanse. Warto popracować nad negatywnymi przekonaniami, aby nie utrudniały nam one oszczędzania. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie tego, że takie negatywne przekonania w nas funkcjonują. Ponieważ często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jakie automatyczne myśli na temat pieniędzy pojawiają się w naszych umysłach. Jeśli złapiemy się na takim negatywnym myśleniu, możemy pracować nad tym, aby zmieniać je na bardziej adekwatne nastawienie. Pamiętajmy, że nasze przekonania wpływają na dokonywane przez nas wybory. Starajmy się więc mieć bardziej pozytywne spojrzenie na własne finanse.

Odpowiedzialność za siebie

Kolejnym krokiem jest wzięcie za siebie odpowiedzialności. Pamiętajmy, że to właśnie my jesteśmy odpowiedzialni za własne finanse. Od nas zależy czy popadniemy w długi, czy też będziemy rozsądnie gospodarować posiadanymi środkami. Bardzo ważne są podejmowane codziennie decyzje. Czasami zapominamy, że nawet te drobne wybory, mogą wpływać na nasze finanse. Warto więc bardziej uważnie podchodzić do kwestii wydawania pieniędzy. Szczególnie na tak zwane zachcianki – czyli rzeczy, które nie są nam koniecznie potrzebne. Drobne kwoty, wydawane codziennie sumują się często do wysokich rozmiarów na koniec miesiąca, obciążając nasz budżet.

Najważniejsza zasada

Dobre radzenie sobie z finansami wymaga pewnej wiedzy. Wiedza nie jest jednak najważniejsza. Gdyby tak było nie mielibyśmy do czynienia na przykład z zadłużonymi absolwentami wyższych uczelni po kierunkach finansowych. Jak w każdej dziedzinie, sama wiedza nie wystarczy. Konieczna jest odpowiednia praktyka i właściwe zachowanie. Jeżeli chodzi o rozumienie finansów, pomocne może okazać się poniższe równanie:

ZAROBKI – WYDATKI = OSZCZĘDNOŚCI

To właśnie oszczędności decydują o naszym bezpieczeństwie finansowym. Jeżeli nasze zarobki są większe niż wydatki, to jesteśmy w komfortowej sytuacji i możemy gromadzić oszczędności. Problem pojawia się kiedy wydajemy więcej niż zarabiamy. Wtedy popadamy w długi a nasze bezpieczeństwo i wolność finansowa są zagrożone. Czasami dzieje się to stopniowo. Opamiętujemy się dopiero wtedy, kiedy problemy finansowe są na tyle poważne, że utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Warto zapamiętać, że jeśli na koniec miesiąca nie zostają nam żadne oszczędności to oznacza to, że wydajemy stanowczo za dużo. Problemy finansowe biorą się często z nieumiarkowania w wydawaniu własnych środków.

Planowanie budżetu domowego

Podstawowym narzędziem, które ma nam pomóc w utrzymaniu niezależności i wolności finansowej jest planowanie domowego budżetu. Dzięki zaplanowaniu budżetu możemy podejmować na co dzień bardziej trafne decyzje i zwiększyć umiejętność zarządzania swoimi finansami. W budżecie domowym nie chodzi tylko o spisywanie naszych codziennych wydatków. Głównym celem jego sporządzania jest zaplanowanie tego na co wydamy własne pieniądze.

Marcin Iwuć na swoim blogu dotyczącym zarządzania finansami podsumowuje od czego zacząć planowanie budżetu domowego. Wymienia więc takie kroki jak:

  1. Podlicz, ile masz TERAZ pieniędzy.
  2. Zdecyduj, na co je przeznaczysz – zgodnie z hierarchią ważności.
  3. Zarejestruj faktyczne wydatki w ciągu miesiąca.
  4. Sprawdź, czy poszło zgodnie z planem i wyciągnij wnioski.
  5. Przygotuj lepszy plan na kolejny miesiąc.

Dzięki zaplanowaniu budżetu domowego mamy większą kontrolę nad swoimi finansami i możemy skuteczniej wpływać na własne decyzje. Możemy też korygować własne zachowanie i w miarę upływu czasu lepiej gospodarować finansami.

Odłożenie kwoty awaryjnej

Kiedy prowadzimy już budżet domowy, kolejnym krokiem może być zgromadzenie środków bezpieczeństwa. Polega to na odłożeniu określonej kwoty pieniędzy. Dzięki temu zabezpieczamy się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji np. zepsucia się sprzętu, który należy wymienić. Niektórzy sugerują, że odłożona kwota powinna wynieść mniej więcej 2000 złotych. Ważne jednak, aby odłożona kwota dawała nam poczucie bezpieczeństwa.

Regularne spłacanie pożyczek i długów

Kiedy mamy już odłożoną kwotę awaryjną, warto jest zadbać o systematyczne spłacanie zadłużeń. Jest to ważne szczególnie z powodu odsetek, które stale rosną. Ważne abyśmy starali się  także ponownie nie zadłużać. Czasami zdarza się, że chcemy coś mieć „na już” i bez zastanowienia bierzemy kredyt. Warto wyznawać zasadę, że jeśli coś nie jest nam niezbędne do życia, a na razie nas na to nie stać, to zamiast zaciągać kredyt, oszczędzajmy, aby uzbierać wymaganą kwotę.

Budowanie funduszu bezpieczeństwa

Kiedy uda nam się spłacić długi i nie zaciągać ponownych, można zacząć myśleć o budowaniu funduszu bezpieczeństwa. Może on wynosić np. naszą 6 krotną wypłatę. Dzięki temu w przypadku jakiegoś kryzysu jak np. utrata pracy, będziemy mieli zabezpieczone środki na pół roczne funkcjonowanie, bez konieczności popadnięcia w długi.

Nagroda za wysiłek

Jak zbudujemy już nasz fundusz bezpieczeństwa, warto zadbać o nagrodzenie siebie za podjęty trud, poświęcony czas i wyrzeczenia. To może być np. pojechanie na dawno planowaną wycieczkę wraz z rodziną lub też coś o czym od dawna marzyliśmy. Warto sprawdzić jak miło jest wypocząć za własne pieniądze, bez obciążania się kredytami.

Dbanie o sprawy finansowe powinno się rozpocząć od zmiany przekonań na temat oszczędzania pieniędzy. Warto rozważyć oszczędzanie nie jako karę czy utrudnienie, ale środek do zdobycia finansowej wolności i niezależności. Poczucie bezpieczeństwa i stabilności życiowej, może nam towarzyszyć na każdym kroku zarządzania własnymi finansami.

Źródła:

Iwuć, M., Jak zadbać o własne finanse?, Warszawa 2014.

Strona główna

http://jakoszczedzacpieniadze.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł„Barre. Przepis na idealną sylwetkę” – premiera płyty DVD
Następny artykułKoniec początkiem nowego
Psycholog o specjalności z psychologii klinicznej i osobowości oraz psychologii wychowawczej z psychoprofilaktyką. Ukończyła socjoterapię dzieci i młodzieży oraz przygotowanie pedagogiczne. Prowadzi zajęcia grupowe oraz konsultacje indywidualne. Interesuje się szeroko pojętym rozwojem osobistym. Pasjami czyta książki. Najlepiej relaksuje się przy muzyce.