Kiedy nie mam dziecka – to jest to… przypadek, przeznaczenie, czy okoliczności?

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Dlaczego nie mogę mieć dziecka? Dlaczego ja? Dlaczego mi się to przydarzyło? Przypadek, że jedna na 5 par ma problemy z płodnością i to właśnie my? Przeznaczenie? Ktoś tak za mnie okrutnie wymyślił, bez mojej woli zaplanował dla mnie scenariusz na życie? Scenariusz, którego nie chcę! A może zbieg okoliczności? Może jakbym inaczej się zachowywała, jadła, chodziła do innych lekarzy, przyjmowała inne leki… Czy w innych okolicznościach miałbym szanse na bycie mamą? [Monika Szadkowska, kwiecień 2017]

Dlaczego w naszym życiu zachodzą określone wydarzenia? Nie wiem.

W obecnych czasach chcemy czuć się sprawcami wszystkiego, co nas spotyka, planujemy wakacje, kariery, życie rodzinne. Rozpisujemy życiowe cele, które realizujemy krok po kroku. A jeśli czujemy, że w naszym życiu panuje chaos, uczymy się nad nim panować. Chcemy być skuteczni konsekwentni. Także wtedy, kiedy chcemy mieć dziecko.

I do tego szybkość współczesnego świata, rozwiązań technologicznych prowokuje dążenia do tego, żeby to, co zaplanujemy zadziało się szybko. Nie chcemy naszego życia, tego, co się nam w nim przytrafia pozostawiać losowi, przypadkowi, okolicznościom czy nawet przeznaczeniu. Chcemy mieć na to wpływ.

Ma to sens. Kiedy wiemy, dokąd chcemy dojść, wiemy jaką drogę wybrać. Jakie działania podjąć. I czujemy się panami samych siebie i czujemy, że mamy moc panowania nad swoim życiem i wyborami, jeśli to, co planujemy nam wychodzi. Także w kontekście „zarządzania płodnością”.

Czasem…. Wcale nie tak rzadko, życie płata nam figle.

Kiedy planujemy, że chcemy mieć dziecko, a nie mamy. Mimo starań, badań, życia z kalendarzykiem małżeńskim w ręku. Mimo wewnętrznego pragnienia, zmiany diety, stylu życia, lekarzy, klinik…

W takich momentach pojawia się pytanie i roztrząsanie przyczyn: nie mam dziecka przez przypadek? Ale jaki przypadek! Robię to, co konieczne i możliwe. Nie pozostawiam życia przypadkowi. Przeznaczenie? I co wtedy? To, co robię okazuje się nie mieć znaczenia, bo i tak jakaś siła wyższa zdecydowała za mnie? A może okoliczności? Bo gdyby inny lek, inny lekarz… szybsza wizyta w klinice… Może jakbym zrobiła coś inaczej, to okoliczności byłyby sprzyjające?

I znowu pętlę zamyka pytanie: dlaczego?

Dlaczego w naszym życiu zachodzą określone wydarzenia? Nie wiem.

Czasem pewnie przypadek, czasem przeznaczenie, czasem okoliczności.

Co z tym zrobić? Mam jedną propozycję. Nie pytaj „dlaczego”.

Pytaj „po co” – wtedy zaczniesz szukać rozwiązań a nie skupiać się na mających swoje źródło w przeszłości przypadku, okolicznościach czy nawet przeznaczeniu.

Po co nie mam dziecka? Czego ta sytuacja ma mnie nauczyć? Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Szukajmy rozwiązań. W każdej sytuacji możesz podjąć działania!

To jest moc kreowania swojego życia.

The following two tabs change content below.
Monika Szadkowska

Monika Szadkowska

Terapeutka, coach. Studiowała Pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła Studium Pomocy Psychologicznej przy Instytucie Psychologii Zdrowia. Pracuje jako terapeuta z kobietami w trudnych sytuacjach życiowych. Od kilku lat zajmuje się coachingiem płodności czyli mentalnym, emocjonalnym wsparciem dla par leczących niepłodność. Na bazie własnych doświadczeń związanych z leczeniem niepłodności stworzyła autorski projekt „Chcę mieć dziecko" (http://chcemiecdziecko.pl/). Autorka artykułów na temat radzenia sobie z aspektami niepłodności takimi jak emocje, przekonania, stres, relacje. Obecnie szczęśliwa mama trójki dzieci z którymi lubi spędzać czas na przykład wyjeżdżając na jednodniowe wycieczki rekreacyjno - poznawcze.