Pewnie się ze mną zgodzisz, że każdy z nas chciałby zbudować dla siebie harmonijne życie. Oczywiście dla każdego z nas pod tym opisem będzie kryło się coś zupełnie innego. Dla jednych z nas będzie to oznaczało życie w ciągłej podróży, ciągłą zmienność. Dla innych z kolei życie na wsi, będąc w kontakcie z naturą. Jaki zatem jest klucz do harmonijnego życia? Martyna Świtkowska [październik 2016].

Zanim poszukamy jednoznacznej odpowiedzi zastanów się teraz w jaki sposób wygląda obecnie Twoje życie? Z całą pewnością, kiedy się nad tym chwilę zastanowisz znajdziesz w nim takie elementy, które bardzo Ci odpowiadają i są w wystarczającej ilości dla Ciebie. Znajdą się również i takie, które chętnie usunąłbyś ze swojego życia. Zbudowane warunki zewnętrzne, czyli kształt i forma naszego życia to jedna z oczywistych i pewnych aspektów budowania harmonijnego życia. Warto zadbać by znalazła się w nim odpowiednia ilość  czasu na wypoczynek, czasu dla bliskich osób, aktywność fizyczną oraz pracę. To w jaki sposób zaplanujemy nasz dzień, dalej mówiąc sposób życia w znaczący sposób będzie wpływało na nasze samopoczucie oraz poczucie harmonii. Spójrz zatem na swoje życie z lotu ptaka i zadaj sobie dwa pytania:

  1. Jakim elementom w swojego życia (sferą życia) poświęcam zbyt dużo uwagi?
  2. Na co chciałabym zwrócić większą uwagę, aby poczuć większą harmonię
    w swoim życiu?

Chcąc odpowiedzieć sobie na to pytanie, najlepiej abyś rozrysował swój plan dnia na kartce. Dzięki temu będzie Ci znacznie łatwiej. Odkryjesz dzięki temu jeden z kluczy do swojego harmonijnego życia.

Budowanie harmonii na zewnątrz nas to jeden z istotnych elementów . Istnieje jeszcze jednak jeden, być może nawet najbardziej istotny – poczucie harmonii wewnątrz nas. Właśnie odkrywasz drugi klucz. To w jaki sposób będzie postrzegać napotykające nas wydarzenia w świecie zewnętrznym w dużej mierze zależy od tego, jaki będziemy mieć stan wewnętrzny. Budowanie prawdziwego poczucia harmonii zaczyna się w naszym wnętrzu. Nie wiem czy się ze mną zgodzisz, ale życie czasami potrafi nas bardzo zaskoczyć. Choćbyśmy nie wiem jak bardzo się starali czasami zdarzy się nam spóźnić ze zrobieniem czegoś ważnego do pracy, czasami zamkną nam ulubioną siłownię a telefon odmówi posłuszeństwa w najbardziej potrzebnym dla nas momencie. Te a także inne, znacznie bardziej poważne czynniki mogą być powodem do tego, by utracić poczucie wewnętrznego spokoju, harmonii. Chcąc zacząć kreować je w sposób świadomy i trwały musimy zacząć je poszukiwać w naszym wnętrzu. Stanie naszego umysłu, własnych emocji. Tak naprawdę, jeśli możemy mieć nad czymś 100% kontrolę to właśnie nad naszym światem wewnętrznym. Kluczowym elementem jest tutaj umiejętne dbanie o własny umysł, o którym wspomniałam przed chwilą. Oczyszczaniu go z nadmiaru emocji, zadbaniu o przejrzystość pojawiających się w nim myśli. W tym celu polecam Ci medytację. Jedną z nich możesz znaleźć tutaj: http://magazyntuiteraz.pl/odnajdz-dystans-do-samego-siebie-i-zwieksz-swoja-wolnosc/ w moim wcześniejszym artykule.

Zachęcam Cię do tego, abyś zaczął budować swoje życie w sposób świadomy i według własnych najgłębszych pragnień. Pozostawiam Cię z tymi kilkoma narzędziami, które pozwolą Ci zobaczyć aktualne miejsce, w którym jesteś a także pomogą budować Twoje poczucie spełnienia niezależnie od pojawiających się warunków zewnętrznych. Trzymam mocno kciuki i życzę Tobie powodzenia!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHarmonia w miłości
Następny artykułPremiera książki „Druga szansa”
Coach, trenerka, psycholog. Specjalizuję się we wspieraniu rozwoju osobowości oraz psychologii szczęścia. Od kilku lat poznaję najskuteczniejsze techniki z różnych obszarów psychologii, takich jak psychoterapia, mindfulness, relaksacja, interwencja kryzysowa czy psychologia zorientowana na proces, umożliwiające integralny rozwój człowieka, oparty na samorealizacji i zadowoleniu w każdym jego istotnym aspekcie. Głęboko wierzę, iż życie jest drogą a szczęście naturalnym stanem, który może osiągnąć każdy z nas.