GRANICE KOMFORTU to cykl artykułów poświęconych tematyce radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Podczas każdego spotkania zaproszę Cię do wykonania zadania, aby pomóc Ci przejść przez sytuacje stresowe. Lekcje ułożone są w sposób umożliwiający pracę nad sobą. Anna Cyranka [Maj 2016].

Z ostatniej lekcji wiecie, że „złapanie pionu”, perspektywy, pozwala nam na realne oszacowanie stresu. Dziś o celach. Indywidualnych i wspólnych.

Przychodząc po pracy odkładam torebkę i laptop, jem szybki obiad by, czym prędzej pobawić się z ukochanym dwulatkiem klockami. Dlaczego to robię? Chcę, być blisko dziecka podczas jego rozwoju, zależy mi na kontakcie z nim – jest ważnym elementem mojego życia. Wstając rano przed budzikiem z wyśmienitym humorem, pędzę na 6:00 na basen, aby o 7:00 oddać auto żonie. Pływam bite 45 minut. Dlaczego to robię? Uwielbiam sport, jest częścią mojego życia, dodaje mi energii i redukuje negatywne emocje – jest ważnym elementem mojego życia. W pierwszym kwartale każdego roku przeglądam oferty wakacyjnych wyjazdów i ustalam cel tegorocznego urlopu. W marcu odliczam dni do wolnego. Dlaczego to robię? Podróże dają poczucie sensu, a wcześniejszy ich cel dobrze mnie nastraja – są ważnym elementem mojego życia.

Pełne zaangażowanie w jakąś czynność, zadanie jest potwierdzeniem na to, że wiemy, po co to robimy oraz, że nam na tym zależy. Często zadaniom, którym jesteśmy pochłonięci towarzyszy nieprzyjemne napięcie nerwowe. Dlaczego? Bo nam zależy (jest też druga opcja – jesteśmy nieprzygotowani, ale dziś nie o tym). W sytuacjach zawodowych często drugi człowiek, jego możliwości myślenia, oceniania, analizowania, wyciągania mniej bądź bardziej pochopnych / trafnych wniosków jest dla nas źródłem stresu.

Zawodowo Marcin zajmuje się prowadzeniem projektów. Jest odpowiedzialny za dobór grupy projektowej, przydział zadań, efektywne zarządzanie budżetem, monitorowanie poszczególnych zadań oraz reagowanie na bieżące problemy. Praca jest jego pasją. W pracy projektowej widzi przyszłość wszystkich liczących się firm. Niemniej spotkania typu kick-off uważa za mocno stresujące. Odpowiedzi na pytania ze strony MT dotyczące terminów (do których bez wątpienia wszyscy się przywiążą), grupy projektowej, budżetu stanowią dla niego nie lada wyczyn. Podczas spotkań ma poczucie, że musi się bronić.

Co w takiej sytuacji powinien zrobić Marcin? Zastanowić się, jaki przyświeca mu cel zaangażowania się w dany projekt. Innymi słowy, dlaczego mu zależy, po co to robi. Każdy projekt do dla niego praca z innymi ludźmi, innym tematem, innymi dostawcami. Każdy projekt przyczynia się do wzrostu wartości przedsiębiorstwa i wzrostu jego kompetencji, które chce sukcesywnie budować. Bez kolejnych doświadczeń przestaje się uczyć. Jego rozwój zwalnia. W momencie, gdy pomyśli, że tak szanowne gremium jest jego sprzymierzeńcem (jemu też zależy!) i że może się od nich uczyć (wszak ma więcej doświadczeń, bo nie jest jedną osobą) przestanie myśleć o tym, co go blokuje – stres przed wielkimi. A są przecież ludźmi. Bez wątpienia.

Przyjęcie stanowiska: jesteśmy tu po to, aby omówić bieg projektu załagodzi dysonans pomiędzy Ja – Oni i pokaże, że wszyscy patrzymy w tym samym kierunku – każdemu z nas powinno zależeć na realizacji zadań w 100%, bo wszyscy chcemy dobra organizacji.

Zadanie: zastanów się, w jakich sytuacjach z innymi ludźmi możesz zmienić orientację z Ja – Oni, na My i myśleć o Was, aby zredukować nieuzasadnione napięcie nerwowe? Przy najbliższej okazji, pomyśl o zebranych, jako o tych, którzy idą z Tobą, za Tobą. Chcą Ci sprzyjać.

Zachęcam wszystkich Was do dzielenia się swoimi przemyśleniami odnośnie każdej z nich. Na Wasze komentarze i refleksje czekam pod adresem mailowym ania.cyranka@gmail.com.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObrazkoterapia: Maj 2016
Następny artykułSłownik psychologiczny: Kreatywność
Zbudowały mnie przestrzeń korporacyjna i pasja mentorki. Jestem związana z obszarem HR przeszło 9 lat. Mam na swoim koncie wdrażanie i doskonalenie procesów HR w firmach produkcyjnych i sprzedażowej. Wiem, że tylko organizacje, które przyciągają i zatrzymują wartościowych pracowników sięgną gwiazd. Pomagam im osiągnąć efekt dzięki projektowaniu procesów: rekrutacji, onboardingu (wdrażania ludzi), zarządzania przez cele w oparciu o nowoczesną metodologię. Pokazuję jak wdrażać kulturę empowermentu bez szumnego „wdrażania”, która jest gwarantem sukcesu. Przy tym szkolę i doradzam, bo zależy mi na firmach, w których dobrze się dzieje. Prowadzę bloga Fabryka Zaangażowania. Pokazuję tu jak obudzić MOC w ludziach. Wydobyć z nich to, co na pewno mają – zaangażowanie. Prywatnie jestem żoną i mamą Mateusza i Natalii. To oni inspirują mnie w codziennym działaniu. Podróżuję. Uwielbiam być tam, gdzie jeszcze mnie nie było. Lubię nowe smaki, widoki i ludzi. Co robię w Magazynie Tu i Teraz? Oswajam HR. Pomagam rozłożyć stres na czynniki pierwsze. Dostarczam praktycznych narzędzi, z których samodzielnie możesz korzystać. Jeśli chcesz, abym napisała na interesujący Cię temat – zapraszam do kontaktu. www.fabrykazaangazowania.pl