Fantazja… wyobrażenie sobie czegoś, marzenie – czasem niemożliwe do spełnienia a czasem jak najbardziej realne, ale wymagające wysiłku, działania, aby się urzeczywistniło. Fantazjujemy, kiedy w naszej głowie układamy scenariusze tego, co chcemy, aby się zadziało. Albo nie chcemy, żeby się zadziało „naprawdę” – tylko właśnie w naszej wyobraźni. Mamy taką moc! [Monika Szadkowska, maj 2016]

Fantazjowanie pozwala przeżywać emocje, których doświadczylibyśmy, gdyby wyobrażone rzeczy działy się w tu i teraz. Bo nasz umysł nie bardzo sobie radzi z odróżnieniem fikcji od rzeczywistości. Myślimy obrazami, słowa układają się w umyśle w obrazy, filmy. I tworzy to bazę danych dla naszej podświadomości, z której następnie czerpie świadomość.

Dla tej bazy danych nie ma znaczenia, czy emocje, doświadczenia, przeżycia zadziały się w „realu” czy też, że są wynikiem marzeń. Podświadomość zapamięta słowa, emocje im towarzyszące, widoki, które prześle jej umysł a któremu my sami je podpowiedzieliśmy. I mając tak wiele możliwości, jakie daje nam nasza własna baza danych (to właściwie nasz prywatny serwer!) możemy wymyślać, marzyć i fantazjować o kolejnych wspaniałych doświadczeniach, możliwościach, przygodach, pomysłach na życie! Lub przydatnych w życiu. Lub takich, które zmienią nasze lub innych ludzi życie.

Fantazja wyzwala kreatywność, inspiruje, zachęca do tworzenia wynalazków, ułatwień, innych sposobów reagowania niż te, które znamy. Dzięki fantazji dane z naszego serwera mogą być dowolnie łączone!

I co lepsze, nasz świadomy umysł nie odróżni fantazji od rzeczywistości, więc uzna, że skoro coś się w nim pojawiło (myśl, obraz, słowo) to znaczy, że może to zaistnieć (albo że wręcz istnieje) w realnym świecie. A skoro istnieje, to można się zabrać do działania, aby to osiągnąć! Myślę, że w ten właśnie sposób ludzkość się rozwija. Czasem coś, co kiedyś wydawało się mrzonką, fantazją, jedynie pragnieniem staje się rzeczywistością… Zainspirowani ludzie szukają rozwiązań, tworzą prototypy maszyn, urządzeń, leków… I tak zmieniają świat. Dlatego, że ktoś kiedyś fantazjował i podzielił się z innymi swoimi marzeniami…

Dzięki fantazji innych ludzi i naszej własnej czytamy książki, wiersze, słuchamy piosenek, oglądamy filmy, dzieła sztuki, mamy różnorodność ubrań, mebli, domów, samochodów… I bez względu na to, czy to nasze wyobrażenia, czy też zaproponowane nam przez innych – umysł skrzętnie je  zapamiętuje i przechowuje na swoim serwerze.

Fantazja jest początkiem rzeczywistości…

To może tak wykorzystać ją do własnych celów?

Pomyśl przez chwilę o swoim wielkim marzeniu… Takim, które chciałbyś, żeby się spełniło… Którego realizacja zależy od Ciebie. Nie przejmuj się brakami finansowymi i innymi ograniczeniami rzeczywistego świata.

Fantazjujesz! To znaczy, że masz wpływ na wszystko! Sięgnij do bazy danych swojego serwera, wydobądź z niej wszystkie swoje umiejętności, które mogą być przydatne w procesie urzeczywistniania twojej fantazji, cechy charakteru, emocje, materiały, które będą potrzebne… Jeśli czegoś brakuje, na przykład odwagi – wystarczy, że ją sobie wyobrazisz! Oczami wyobraźni zobacz siebie jak odważnie, z podniesionym czołem, mimo lęków działasz i osiągasz to, co chcesz! Zapamiętaj to wyobrażenie i emocje, które mu towarzyszą i prześlij na serwer. W ten sposób twój umysł już wie, że masz w sobie wystarczająco dużo odwagi, aby urzeczywistnić fantazję.

Jeśli komuś brakuje pewności siebie, również może pofantazjować o tym, że ją ma. Wyobrazić sobie siebie w sytuacjach, kiedy pewność siebie jest oczywista, prawie namacalna. Kiedy dzięki tej pewności zostaje załatwiona trudna sprawa. I poczuć w każdej komórce swojego ciała dumę, zadowolenie i radość z bycia pewnym siebie! Następnie to wszystko „zzipować” i wysłać na serwer! Tylko uwaga! Na serwerze jest tyle danych, że czasem potrzeba kilkakrotnie wyobrazić sobie oczekiwaną cechę lub zdarzenia, żeby zostało dokładnie zapamiętane. Wiedząc, że masz w sobie pewność siebie – wykorzystuj ją na co dzień w każdej nadarzającej się sytuacji. I pewnego dnia odkryjesz, że poczucie pewności siebie to nie fantazja a fakt!

Jeśli komuś brakuje pieniędzy to również siła fantazji jest ogromna! Po pierwsze można oczami wyobraźni widzieć miliony na koncie i siebie na hamaku pod palmą. Po drugie wydobyć z serwera do świadomego umysłu cechy i umiejętności niezbędne do tego, aby fantazja zamieniła się w rzeczywistość. Umysł zacznie szukać i kreować możliwości zarobienia pieniędzy. Ty tylko musisz zacząć działać. Taki mały haczyk – trzeba działać, żeby marzenia stały się rzeczywistością.

Chyba że wolisz, aby zostały fantazją… Twój wybór.

Co wybierasz?