„Twórcze myślenie to przełamywanie utartych schematów. By spojrzeć na sprawy z różnych punktów widzenia” (Edward de Bono). Wiele się mówi o tym, że fantazja oraz twórczość są istotne dla naszego życia.Czym ona właściwie jest i w jaki sposób może oddziaływać na Twoje życie? Czy można ją rozwijać? [Martyna Świtkowska, maj 2016]

Czy zauważyłeś w jaki sposób bawią się dzieci? Bardzo często bawią się one w pewnego rodzaju teatr, odgrywanie scenek wykorzystując do tego różne przedmioty, nadając im znane tylko dla siebie znaczenie. Nagle dywan w pokoju staje się tratwą płynącą po rzece, sofa staje się tajemniczą wyspą a krzesła nieznanymi najeźdźcami, których trzeba błyskawicznie rozpoznać. A ich rysunki zawierają nietypowe kształty, co więcej kolory drzew czy też kwiatów zdecydowanie odbiegają od rzeczywistości. Można by powiedzieć, że to błędy wynikające z jeszcze zbyt małej wiedzy o rzeczywistości. Kryje się w tym jednak pewna magia… magia naszej fantazji, która mieszka w prawej półkuli mózgu. Pozwala ona na poznawanie świata z perspektywy naszych uczuć, emocji a także przywiązywać wagę do strony estetycznej. Związana jest także z perspektywą podejmowania decyzji dzięki sferze emocjonalnej, czy też inaczej mówiąc bardziej intuicyjnej.

Co może nam dać kreatywność w życiu? Nieszablonowe i innowacyjne pomysły. To właśnie dzięki nim powstały wielkie marki, bądź produkty odciskające swoje ślady na historii ludzkiego życia. To właśnie fantazja oprócz wiedzy brała udział w wymyśleniu pierwszej żarówki, to właśnie fantazja pozwoliła na stworzenie wielkiej marki jaką jest The Walt Disney Company, to właśnie fantazja pomogła w kreacji potężnych marek typu Apple czy Windows, można by tak wymieniać bez końca. Jak sam wiesz są one cenione przez miliony ludzi na świecie.

Każdy z nas posiada zdolność kreatywnego myślenia, jednak jedni z nas w bardzie rozwinięty sposób a drudzy mniej. Czy można zatem świadomie ją rozwijać? Naturalnie. Chcę Ci zaproponować proste ćwiczenie, które pozwoli Ci na to. Jest jednak jeden warunek – przez pewien okres czasu, co najmniej jeden miesiąc powinieneś je wykonywać systematycznie. Chodzi o to, by pozwolić Twojemu umysłowi na specyficzny sposób myślenia. Jeśli jesteś typowym „lewopółkulowcem”, kierującym się zawsze i ponad wszystko logiką, będzie to tym bardziej dla Ciebie niezwykle rozwijające zadanie. A przy tym dające wiele intelektualnej rozrywki i zabawy.

Ćwiczenie:

Wybierz na początek jedno pomieszczenie, które będzie dla Ciebie przez ten miesiąc miejscem ćwiczeń i inspiracji. Sugeruję by była to przestrzeń, w której znajduje się wiele przedmiotów. Twoje zadanie będzie polegało na tym, aby każdego dnia wybrać od 1-3 przedmiotów, dla których znajdziesz co najmniej 10 nowych zastosowań. Oczywiście chyba nie muszę już dopowiadać, abyś pozwolił sobie w trakcie jego trwania na kompletne puszczenie wodzy Twojej fantazji. Z biegiem czasu możesz trenować w każdym innym miejscu oraz przy każdej nadarzającej się możliwości. A takich jak zapewne już domyślasz się jest bardzo wiele. W końcu to praktyka czyni mistrza.

Nasza fantazja a co za tym idzie kreatywność pozwala nie tylko na tworzenie oryginalnych pomysłów rewolucjonizujących wielkie wynalazki czy też firmy. Dzięki niej potrafimy lepiej funkcjonować w życiu codziennym. Umożliwia ona bowiem bardziej elastyczne podejście do życia oraz wyszukiwanie wielu rozwiązań dla trudności i wyzwań jakie napotykają nas w życiu codziennym.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFantazja – początek rzeczywistości
Następny artykułStrach przed fantazjowaniem
Coach, trenerka, psycholog. Specjalizuję się we wspieraniu rozwoju osobowości oraz psychologii szczęścia. Od kilku lat poznaję najskuteczniejsze techniki z różnych obszarów psychologii, takich jak psychoterapia, mindfulness, relaksacja, interwencja kryzysowa czy psychologia zorientowana na proces, umożliwiające integralny rozwój człowieka, oparty na samorealizacji i zadowoleniu w każdym jego istotnym aspekcie. Głęboko wierzę, iż życie jest drogą a szczęście naturalnym stanem, który może osiągnąć każdy z nas.