Są częścią naszego życia, codziennie podejmujemy ich nawet kilkadziesiąt. Jedni nie mają z nimi najmniejszych problemów, inni wręcz przeciwnie – chcieli by od nich uciec… . Mowa o decyzjach. Każdego dnia decydujemy o tym, w co się ubrać, co zjeść, gdzie pójść, itd. Jednak w naszym życiu nierzadko stajemy przed trudnymi wyborami i wtedy właśnie mogą pojawić się problemy, co postanowić, jaką drogą pójść. Aleksandra Dąbrowiecka [Październik, 2014].

ona

To, jaką decyzję dzisiaj podejmiesz, być może będzie miało wpływ na Twoje życie w przyszłości. Pójść na studia czy nie pójść? Zwolnić się i szukać nowej pracy czy też zostać tutaj gdzie jestem? Ćwiczyć czy nie ćwiczyć? Wszystko zaczyna się od podjęcia decyzji. Zatem jak podejmować je dojrzale?

Brak decyzji to też decyzja!!!

Bardzo często jest tak, iż wiemy, że musimy podjąć jakąś ważna decyzję, ale tego nie robimy, uciekamy przed tym. Dlaczego? Powodów jest kilka. Po pierwsze dlatego, że mamy bardzo dużo opcji do wyboru i nagle nie wiemy, co mamy zrobić. Przeprowadzono kiedyś taki eksperyment, w którym grupę ludzi podzielono na dwie mniejsze. Pierwszym polecono wybrać jeden smak dżemu z kilku opcji do wyboru. Zadanie drugich polegało na tym samym, z tym, że osoby miały wybrać spośród kilkunastu smaków. W drugiej grupie czas potrzebny na podjęcie decyzji znacznie się wydłużył. Dlatego też ważnym jest, aby przed podjęciem jakichkolwiek rozwiązań dokonać wstępnej selekcji, która umożliwi nam ostateczny wybór. Drugi powód, dla którego czasem tak trudno nam się na coś zdecydować, to strach. Strach przed tym, że podejmiemy niewłaściwą decyzję, zrobimy coś źle, poniesiemy porażkę. Tym sposobem ciągle tkwimy w bierności. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli zadecydujesz źle, nawet, gdy dane rozwiązanie się nie sprawdzi od razu, to podejmując decyzję, działasz, próbując coś zmieniać. Natomiast nie podejmując wyboru, ciągle stoisz w miejscu, w tym samym punkcie. Strach to naprawdę zły doradca. Zastanów się czy ciągle chcesz go słuchać!

Metoda małych kroków

O metodzie małych kroków zapewne słyszałeś już nie raz. Okazuje się, że sprawdza się ona także w podejmowaniu decyzji. Jak? Zastanów się teraz co chciałbyś zmienić/zrobić/nad czym popracować? Powiedzmy, że chcesz polecieć do Paryża. Lot do stolicy Francji to odległy cel, który warto podzielić na małe kroczki. Np.

  1. Wybrać termin wyjazdu.
  2. Zarezerwować bilet lotniczy.
  3. Znaleźć miejsce na nocleg.
  4. Rozmienić pieniądze.
  5. Zrobić odpowiednie zakupy.
  6. Spakować się…, itd.

Rozbijając swój „główny” cel na mniejsze, będzie Ci łatwiej podjąć decyzję z nim związaną, ponieważ będziesz wiedział, co konkretnie masz do zrobienia. Przestanie być to odległym, mglistym marzeniem, a stanie się konkretnym zadaniem, które należy wykonać.

Dodatkowo możesz spróbować zastanowić się, jaki jest najmniejszy krok, który możesz już teraz wykonać, aby przybliżyć się do osiągnięcia upragnionego celu. Proponuję Ci wykonanie następującego ćwiczenia: poszukaj kartki papieru, podziel ją na trzy części. W pierwszej napisz: gdzie jesteś teraz. W trzeciej: gdzie chciałbyś być. A w drugiej: jaki jest najmniejszy krok, który możesz już teraz zrobić, aby osiągnąć dany cel.

Pozostając przy temacie Paryża:

A: TERAZ JESTEM

 

W swoim mieszkaniu, przed ekranem monitora

NAJMNIEJSZY KROK

 

Poszukać w Internecie informacji o Paryżu.

B: CHCIAŁBYM

 

Pojechać do Paryża.

Postępując w ten sposób, już działasz. Podejmujesz decyzje!

Strategia 10-10-10

Co oznaczają poszczególne 10? Pod każdą z nich coś się kryje:

10 – minut

10 – miesięcy

10 – lat

Na czym polega ta strategia? Po pierwsze, zadaj sobie pytanie: do czego odnosi się dana decyzja. Na przykład: zostać w obecnej pracy, czy może ją zmienić? Po drugie, musisz zebrać konkretne dane na ten temat. Nie twoje oczekiwania, lęki, ale konkretne fakty. Pozostając przy poprzednim przykładzie, zastanów się, co masz do zaoferowania nowemu pracodawcy. Jakie są twoje kompetencje i kwalifikacje. Ale pamiętaj: To nie ma być coś, co wydaje Ci się, że umiesz, ale twoje konkretne umiejętności, to w czym na prawdę jesteś dobry. Po trzecie, zrób analizę właśnie w takiej perspektywie: 10 minut, 10 miesięcy, 10 lat z tą konkretną decyzją. Zastanów się, jakie to będzie miało konsekwencje przez najbliższe 10 minut, 10 miesięcy i 10 lat. Jak się z tym czujesz teraz i jak się poczujesz po upływie wyżej wymienionego czasu.

Jednak podejmując decyzje tym sposobem, musisz wziąć pod uwagę jeszcze trzy czynniki: swoje wartości, marzenia, przekonania. Pozostając przy zmianie pracy, musisz się zastanowić, czy np. pracując w nowym miejscu, jesteś w stanie przebywać w biurze przez 12 godzin, czy może cenisz sobie czas spędzany z rodziną i nie wyobrażasz sobie takiego życia, może zawsze marzyłeś o nowych wyzwaniach, a nowe stanowisko ci ich nie zapewni, itd. Ta strategia jest przydatna, jeśli nie będziesz podejmować decyzji w izolacji, zwracając uwagę na powyższe czynniki.

To kim jesteśmy, co robimy, jest efektem wyborów, jakie kiedyś podjęliśmy. To jacy będziemy za 10 lat, co będziemy umieć, jak żyć w dużej mierze zależy od tego, jakie decyzje podejmiemy już dzisiaj. Dlatego warto robić to dojrzale, ale też odważnie. Powodzenia!

Bibliografia:

1)      http://bartekpopiel.pl/

2)      http://www.youtube.com/watch?v=_ni0vbi3YUw