Wystarczy trochę wysiłku, motywacja do zmiany, odrobina nowej wiedzy, by stać się mądrzejszym człowiekiem i zmieniać świat na lepsze – i dla siebie, i dla innych. Brzmi patetycznie? Być może. Ale któż z nas nie chciałby wyrwać się z manipulujących macek? Anna Młynarczyk, czerwiec 2016.

Dlaczego umawiamy się na kawę, a nie na smoothie czy mrożoną herbatę? Dlaczego mimo wszelakich najnowocześniejszych narzędzi pomiarowych, satelitów, metod statystycznych i danych historycznych ludzie wciąż zaskakiwani są przez huragany? Dlaczego po powrocie z zakupów często nie dowierzamy, dlaczego kupiliśmy to czy tamto? Co sprawia, że podjęte przez nas decyzje, poprzedzone gruntownymi przemyśleniami i analizami, zdające się być racjonalnymi i uzasadnionymi, w efekcie są nietrafne, a my sami jesteśmy zawiedzeni i zdezorientowani?

Według autora „MINDWARE”  w wyniku złych nawyków, powielania nieefektywnych skryptów, z braku wiedzy, w wyniku błędnej oceny sytuacji itd., nieustannie podejmujemy albo niewłaściwe decyzje albo nie dość dobre. Kierujemy się utartymi schematami, które kilka razy się sprawdziły, ale znaczniej więcej razy zawiodły. Podejmując ważne dla siebie decyzje zbyt często realizujemy ten sam mechanizm, kiedy stoimy przed półką w supermarkecie i łapiemy się na promocyjne haczyki.

MINDWARE pokazuje, jak wiele idei naukowych i filozoficznych znajduje zastosowanie w życiu codziennym zwykłego szarego obywatela, nawet jeśli jest on ich zupełnie nieświadomy. Nisbett w jasny i przystępny sposób pokazuje, jak nie tylko logika i statystyka, ale również fizyka i neurologia kształtują nasze wyobrażenie o tym, co spotyka nas na co dzień.

Lektura tej książki jest poszukiwaniem odpowiedzi, jak najefektywniej wykorzystać naukę w swoim życiu, jak dzięki znajomości choćby najbardziej podstawowych jej praw działać możliwie najefektywniej i podejmować najlepsze decyzje.