Dbałość o spuściznę - czyli jak troszczyć się o architekturę.

Budowanie towarzyszy człowiekowi w zasadzie od zawsze. Każdy kolejny etap ewolucji przynosił ze sobą kolejne etapy rozwoju przy tworzeniu przeróżnych konstrukcji, budowli i wynalazków. Później ten rozwój cały czas postępował, współpracując z rozrastającą się prężnie technologią.

Efektem tego jest siedem cudów świata, monumentalne mosty łączące ze sobą przestrzenie oddalone o dziesiątki kilometrów. Człowiek potrafi wprowadzić w życie naprawdę niezwykłe i innowacyjne pomysły architektoniczne, najbardziej jednak dotkliwą kwestią dla budownictwa jest działanie czasu, warunków pogodowych i innych czynników, na które już wpłynąć nie można. Dlatego tak ważną kwestią idącą w parze z tworzeniem, jest konserwacja budynków. Bez niej wspaniałe budowle z przeróżnych okresów historycznych już dawno obróciły by się w ruinę.

Czym są usługi konserwacyjne budynków?
Najbardziej ogólnie jest to zbiór działań, które podejmuje się w celu zabezpieczenia budowli przed niszczeniem. Tutaj warto sprostować – praktycznie każdy budynek wymaga profilaktycznych działań, które zapobiegną niepożądanym efektom wizualnym lub ingerującym w strukturę i stabilność budynku. Konserwacja nieruchomości obejmuje czyszczenie jej z zewnątrz (od wewnątrz zresztą też), ponieważ warstwa brudu obecna na budynku sprzyja wchłanianiu wilgoci, co z kolei bardzo negatywnie wpływa na sam budulec (cegłę, płytę czy drewno). Naturalnie, im starszy jest budynek, tym bardziej staje się narażony na działanie czynników, które prowadzą do jego powolnego wyniszczania. Dlatego też zabytki wymagają dużo bardziej starannego zabezpieczania niż budynki nowo powstałe.

Konkretne działania zależne są przede wszystkim od materiału, z którego składa się budynek. Inaczej będzie to wyglądać w przypadku cegły, drewna czy kamienia naturalnego. Zabytki są najczęściej zrobione z tego ostatniego – w tym przypadku podejmowane działania powinny zawierać usunięcie szkodliwych dla kamienia soli, ograniczenie pęcznienia samego kamienia oraz uzupełnianie ubytków w jego porach, powstałych w wyniku procesu wietrzenia skały. Wszystkie te zabiegi decydują o wytrzymałości budulca, a więc tym czy elementy nośne konstrukcji będą w stanie dalej bez szwanku spełniać swoją funkcję.
Analogicznie wszelkie zabiegi w przypadku innych materiałów mają na celu to samo. Przedłużenie życia budynku.

MegaDex – profesjonalna konserwacja budynków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here