Czym jest psychoterapia

Na słowo „psychoterapia” wielu z nas przywołuje w wyobraźni obraz zabawnego szaleńca z kreskówki, z którego należy się śmiać. W sprzeczności do fabuły i symboliki bajek dla dzieci, psychoterapia jest powszechnie stosowanym leczeniem przeznaczonym dla każdego, kto jej potrzebuje. Zupełnie jak rehabilitacja po wypadku.

Co to jest psychoterapia? Jak sama nazwa wskazuje, jest to terapia psychiki. Jest to rozmowa, a dokładniej rzecz ujmując, długi proces polegający na omawianiu konkretnych wydarzeń z życia jednostki oraz jego różnych aspektów, czego dokonuje się na drodze właśnie rozmowy. Psychoterapia może mieć na celu wydobycie pacjenta z traumy, przepracowanie w sobie i pokonanie jakiegoś rodzaju braku akceptacji, lub ustalenie, co powstrzymuje jednostkę przed poczuciem szczęścia. Zarówno w tych, jak i w innych przypadkach, psychoterapeuta często ma na uwadze przeszłość pacjenta w takim samym stopniu co jego przyszłość. Jest bowiem lekarzem, a zadaniem lekarza jest pacjenta wyleczyć.

Rodzaje psychoterapii obejmują wszystkie dziedziny życia, z nastawieniem na te najbardziej traumatyczne. Psychoterapię można podjąć z zamiarem wyleczenia się z uzależnienia czy pokonania skutków funkcjonowania w środowisku patologicznym. Są to oczywiście tylko wskazówki i kategorie, którymi pacjent nie powinien się przejmować. Jedyne co się liczy, to aby czuł sens odbywanej psychoterapii.

Pacjent nie powinien też sugerować się czasem trwania psychoterapii. Każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie.

Rodzi się jednak pytanie: czy chodzi tylko o rozmowę? Jeśli tak, to po co wydawać pieniądze na terapię, skoro można porozmawiać z przyjaciółmi?

Odpowiedź jest prosta, wręcz banalna w swej prostocie: psychoterapeuta jest lekarzem. Lekarzem, który wie, jak prowadzić rozmowę i docierać w niej do spraw kluczowych. Wiedza przyjaciół w tym zakresie może nie być wystarczająca.

Wiele miast oferuje pomoc psychologiczną. Między innymi psychoterapia Warszawa cieszy się powodzeniem, co świadczy o jej skuteczności. A pomocy w trudnej sytuacji może potrzebować każdy. Ważne, aby szukać jej mądrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here